Majsterkowanie

Czym dogrzewać dom?

2015-11-23

(0)

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko dodatkowego dogrzania, które zwiększy komfort użytkowania wnętrza. Przedstawiamy krótki przegląd dostępnych opcji, które sprawią, że mrozy nie będą nam tak straszne! 


 

> Termowentylatory

Termowentylator – potocznie zwany farelką – to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na szybkie ogrzanie się. Nic więc dziwnego, że jest on także najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywany – nie tylko w domach mieszkalnych, ale także np. w biurach.
 
Przenośne farelki mają zwykle niewielkie rozmiary, dzięki czemu wstawić je można do różnych pomieszczeń, a strumień ich ciepła można nakierować na konkretne miejsce (np. ustawić blisko fotela i w ten sposób ogrzewać przemarznięte nogi).
 
Zaletą termowentylatorów – jak sama nazwa wskazuje – jest obecność w ich konstrukcji elementu wentylacyjnego, który sprawia, że powietrze szybciej przepływa przez grzałkę. Większość popularnych farelek jest wyposażonych w pokrętło regulujące stopień intensywności nadmuchu, a także pokrętło regulujące temperaturę.  Do minusów zaliczyć można głośną pracę urządzeń tego typu oraz dyskomfort spowodowany obecnością kurzu w wydmuchiwanym powietrzu.
 
> Grzejniki olejowe
 
Grzejnik olejowy to praktyczne urządzenie grzewcze, które wyglądem przypomina standardowy kaloryfer. Jego cechą charakterystyczną jest jednak wykorzystanie specjalnego oleju, który jest podgrzewany elektrycznie. Grzejniki olejowe najczęściej wyposażone są w mechaniczny termostat oraz automatyczny wyłącznik, które zwiększają ekonomię tego rozwiązania. Kiedy urządzenie jest już nagrzane do pożądanej temperatury, wyłączony zostaje dopływ prądu, a grzejnik skutecznie działa w pomieszczeniu. Grzejniki te mają charakter przenośny – jeśli zamierzamy często zmieniać lokalizację naszego grzejnika, warto zdecydować się na wybór modelu wyposażonego w kółka. Do wad grzejnika olejowego należy stosunkowo długi czas rozgrzewania, który jednak rekompensowany jest wolnym stygnięciem urządzenia.
 
> Konwektory

Konwektor – inaczej grzejnik konwekcyjny – to z kolei urządzenie, które zasysa chłodne powietrze, ogrzewa je i oddaje ponownie do pomieszczenia, w którym się znajduje. Praca grzejnika tego typu zaczyna być odczuwalna bardzo szybko, ale ogrzanie całej przestrzeni może potrwać stosunkowo długo. Docieplanie konwektorem nie jest więc równomierne, choć pierwsze odczucie ciepła pojawia się wprost błyskawicznie. Wadą grzejników konwekcyjnych pozostaje niemal momentalne zaprzestanie grzania po odłączeniu od zasilania. Zależnie od naszych potrzeb – mogą jednak okazać się bardzo praktyczne.

> Nagrzewnice

Choć nagrzewnice z zasady przeznaczone są głównie do przestrzeni użytkowych, takich jak hale i magazyny, to zdarza się, że bywają również wykorzystywane w budynkach mieszkalnych – zwłaszcza tych o dużych powierzchniach. Koszt zakupu takiego urządzenia jest zwykle nieco wyższy, ale jego działanie odczuwalne jest wyjątkowo szybko i intensywnie. Warto zdecydować się na model wyposażony w zabezpieczenie przed przegrzaniem się. Wyróżnić można kilka rodzajów urządzeń tego typu:

nagrzewnica gazowa
nagrzewnica elektryczna
- nagrzewnica olejowa
- nagrzewnica wodna
.

Artykuły polecane:

Ogrzewanie nadmuchowe – co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu

Ogrzewanie nadmuchowe to metoda grzewcza niezwykle popularna w Stanach...

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »