Hobby i ogród

Wrzosy w ogrodzie – jak je uprawiać?

2015-09-14

(0)

Wrzosy to jeden z symboli jesieni w ogrodzie. Swoimi pięknymi odcieniami ubarwiają coraz bardziej szare dni jesienne. Co więcej – kwitną właśnie wtedy, kiedy wszystko wokół stopniowo zamiera. Wrzesień to miesiąc, który zdecydowanie należy w ogrodzie do wrzosów!


 

> Wymagania wrzosów
 
Wrzosy nie są uznawane za najbardziej wymagające rośliny, ale należy im zapewnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim potrzebna im jest kwaśna, mało żyzna gleba. W przygotowaniu odpowiedniego podłoża dla wrzosów pomoże Ci przekopanie ziemi i wykorzystanie kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej.
 
Najlepszym miejscem do posadzenia wrzosów jest nasłoneczniona i osłonięta od wiatru część ogrodu. Zdecydowanie nie posłuży wrzosom wilgotne i gliniaste podłoże, a także zbyt częste i zbyt intensywne podlewanie.
 
> Sadzenie wrzosów
 
Wrzesień to idealny moment na sadzenie wrzosów, będący zarazem czasem ich intensywnego kwitnienia. Tak naprawdę jednak możesz sadzić je również przez cały sezon wegetacyjny.
 
Ze względu na fakt, iż rośliny te posiadają stosunkowo płytki system korzeniowy, do sadzenia wrzosów wykopuj niewielkie dołki, do których nasypiesz torf wymieszany z ziemią. Można je ściółkować przekompostowaną korą, co pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża.
 
Wrzosy zaleca się sadzić w odstępach około 15-20 cm. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie ich w grupach liczących po kilkanaście sztuk. Założenie dużego wrzosowiska, to świetny pomysł na to, aby efektownie ozdobić ogród jesienią. W towarzystwie wrzosów sprawdzą się również mylone z nimi wrzośce, azalie lub jałowce, czyli rośliny o zbliżonych wymaganiach glebowych.
 
> Pielęgnacja i nawożenie
 
Podstawa pielęgnacji wrzosów to przede wszystkim ich właściwe podlewanie – systematyczne, ale niezbyt obfite. Do podlewania wrzosów znakomicie sprawdzić się może deszczówka. Choć wrzosy źle znoszą nadmiar wody, nie można zapominać o ich regularnym podlewaniu w trakcie upałów – płytki system korzeniowy wrzosów sprawia, że są narażone na szybkie uschnięcie.
 
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także coroczne przycinanie na wiosnę około 10 cm nad ziemią, które pomoże w rozrośnięciu na boki rośliny i okryciu podłoża.
 
Wrzosy to rośliny, które nie potrzebują zbyt wiele nawożenia – wystarczy dokonać go raz w roku. Dobrym pomysłem pielęgnacyjnym dla wrzosów może okazać się wykorzystanie nawozu do iglaków oraz wszelkich środków, które mają właściwości zakwaszające glebę.
 
Ochrona wrzosów zimą
 
Niektórzy specjaliści zalecają okrycie kwiatów (zwłaszcza w przypadku zim bez opadów śniegu) np. świerkowymi gałązkami lub agrowłókniną. W zimie nie należy podlewać wrzosów, a jedynie pozwolić im przetrwać w stanie hibernacji.

Artykuły polecane:

Jesienne sadzenie cebul kwiatowych

Jeśli chciałbyś wprowadzić do ogrodu wiosenne i letnie kwiaty...

Na co zwracać uwagę przy kupnie roślin ogrodowych?

Przedwiośnie tuż, tuż. Od tego, jakie rośliny wybierzemy, zależeć...

Pracowity wrzesień w ogrodzie – co zaplanować na wczesną jesień?

Wczesna jesień to intensywny czas w przydomowym ogrodzie. Istnieje szereg...

Zobacz także:

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej

Rośliny na Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej

Akwarium domowym ogrodem

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »