Hobby i ogród

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

2016-01-12

(0)

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości. Jakie szkodniki najczęściej pojawiają się w ogrodzie i jak się ich pozbyć? 


 

Myszy, szczury i krety

Kret to najczęstszy szkodnik pojawiający w ogrodzie – odpowiada za niszczenie murawy i korzeni roślin, a dodatkowo tworzy nieestetyczne kopce ziemi. Poza tym zjada dżdżownice, a więc pośrednio przyczynia się do obniżenia jakości gleby. Kopce utrudniają pielęgnację ogrodu, w tym koszenie trawy. Często też przysypują ziemią rośliny lub całkowicie je niszczą.

Mimo, że krety żywią się również innymi szkodnikami, np. ślimakami, pędrakami czy larwami to ich obecność nie jest pożądana w żadnym ogrodzie. Niestety krety nie zapadają w zimowy sen, a więc trzeba pamiętać o ochronie przed nimi przez cały rok.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Przede wszystkim należy wykorzystać jego czuły węch i słuch. Do wydrążonych korytarzy wsypuje się specjalne preparaty zapachowe lub umieszcza się w nich elektroakustyczny odstraszacz. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest sadzenie intensywnie pachnących roślin i kwiatów, np. aksamitek lub bazylii.

Kolejnym dużym problemem jest pojawienie się w ogrodzie myszy polnej, zaroślowej czy nornic polnych. Najczęściej w poszukiwaniu pożywienia niszczą korzonki roślin, uszkadzają cebulki, a zimą obgryzają korę drzewek i krzewów. Aby się ich pozbyć możemy użyć trutki na szczury i myszy. Warto też, jak w przypadku kretów posadzić intensywnie pachnące rośliny – czosnek ozdobny lub koronę cesarską.

Aby nie dopuścić do osiedlenia się gryzoni w naszym ogrodzie należy pozbywać się wszystkich pozostałości roślin, owoców lub warzyw. Regularnie kosić trawnik i zadbać o osłonę drzewek w okresie zimowym.

Ślimaki

Ślimaki wybierają zaciemnione i wilgotne zakamarki ogrodu. Z tego powodu ogród należy podlewać w godzinach porannych, a nie wieczorem, kiedy ślimaki żerują. W ten sposób nie tworzymy idealnych dla tych zwierząt warunków. Podobnie, jak inne szkodniki można zniechęcić je do osiedlenia się w naszym ogrodzie.

Rośliny, których ślimaki nie lubią – cebula, czosnek, bez czarny, szałwia, tymianek oraz nasturcje. Jeśli w ogrodzie pojawi się kilka sztuk nie należy podejmować działań, ponieważ ślimaki odgrywają też korzystną rolę w ogrodzie, m.in. zjadają nasiona chwastów. Problemem jest dopiero większa ich ilość.

Ślimaki wygryzają otwory w liściach, zjadają łodygi a dodatkowo pokrywają roślinę charakterystycznym śluzem.  Jeśli szkody są faktycznie duże na rynku dostępne są preparaty w formie granulatu lub żelu do ich zwalczania.

Jak najlepiej zwalczać szkodniki?

Zanim sięgniemy po ostateczne rozwiązanie, jakim są środki chemiczne warto wykonać kilka profilaktycznych czynności:

1. Regularnie pielić, usuwać chwasty i szczątki roślin.
2. Kosić trawnik oraz grabić ściętą trawę.
3. Sadzić rośliny, które będą zniechęcać do osiedlenia się w ogrodzie.
4. Ustawić zraszacze lub podlewać ogród w godzinach porannych.

Jeśli jednak działania te nie przynoszą oczekiwanych efektów w sklepach Bricomarché znajdziesz potrzebne preparaty oraz środki ochrony roślin. 

Artykuły polecane:

Ochrona przed komarami i meszkami podstawą udanego urlopu

Lato coraz bliżej, a wraz z nim rozpoczyna się sezon na komary i meszki....

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Mrówki to bardzo pracowite i pożyteczne owady. Jeśli tylko nie...

Zobacz także:

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej

Rośliny na Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej

Akwarium domowym ogrodem

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »