Hobby i ogród

Rośliny na Boże Narodzenie

2015-12-14

(0)

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin, które pięknie zakwitają niemal specjalnie na świąteczny czas. Warto o nich pamiętać przy aranżowaniu bożonarodzeniowych dekoracji domowych!


 

> Poinsecja
 

Poinsecja
– zwana inaczej gwiazdą betlejemską – to jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia. Jej oryginalna nazwa to wilczomlecz piękny lub wilczomlecz nadobny, a jej ojczyzną jest Meksyk.
 
Poinsecja to gatunek o tyle ciekawy, że kwitną nie jego kwiaty, ale szczytowe liście. To tak zwane przykwiatki, które prześlicznie przebarwiają się najczęściej na czerwono, dając tym samym efekt zbliżony do kwiatowych płatków. Gwiazda betlejemska w ozdobnej doniczce stanowi wyjątkową dekorację domową, a czerwień i zieleń doskonale komponują się z kolorystyką większości stroików świątecznych. Przepięknie prezentować się będzie na stole wigilijnym, w otoczeniu świec.
 
Wilczomlecz bardzo lubi wodę, dlatego w okresie kwitnienia musi być regularnie i intensywnie podlewany. Najlepsze podłoże dla poinsecji to zwykła ziemia kwiatowa, która zmieszana jest z torfem. Warto zwrócić uwagę, żeby pozostawała ona cały czas wilgotna. Idealną lokalizacją dla gwiazdy betlejemskiej jest parapet, na który pada dużo promieni słonecznych. Pamiętajmy, że poinsecja – jako roślina pochodząca z gorącego Meksyku – źle znosi przeciągi i niską temperaturę w domu czy mieszkaniu.
  
> Grudnik
 

Grudnik
to efektowna roślina, zwana inaczej kaktusem bożonarodzeniowym, zygokaktusem lub schlumbergerą. Jako roślina doniczkowa stanowi wyjątkowo oryginalną ozdobę w okresie świątecznym, ale nie tylko.
 
Kwiaty grudnika zakwitają w całej palecie barw – różach, fioletach, czerwieniach czy purpurach. Zdarzają się także odmiany o kwiatach białych lub żółtych.
 
Dobrym miejscem dla doniczki z kaktusem bożonarodzeniowym jest parapet okienny w pomieszczeniach, w których okna wychodzą na zachodnią stronę. Dla prawidłowego rozwoju grudnik potrzebuje opryskiwania wodą, nie wolno jednak dopuścić do tego, aby w doniczce stała woda!
 

> Ostrokrzew
 

Gałązka ostrokrzewu
(prawdziwa lub sztuczna) to bardzo tradycyjny element świątecznych stroików oraz różnych kompozycji dekoracyjnych. Zielone liście oraz czerwone owoce tego krzewu wyjątkowo korespondują z bielą śniegu w zimowym ogrodzie.
 
Należy pamiętać, że zarówno liście, jak i piękne owoce ostrokrzewu zawierają truciznę, dlatego trzeba koniecznie przestrzegać przed nimi dzieci!
 
Dla ostrokrzewu najlepsza będzie świeża, żyzna dość wilgotna gleba. Aby w świątecznym okresie móc cieszyć się efektownym ostokrzewem w ogrodzie, latem warto zająć się jego strzyżeniem i odpowiednim formowaniem.
 

> Amarylis
 

Amarylis
to roślina o niezwykle dekoracyjnych kwiatach, która również kwitnie w zimowym czasie. W naszym klimacie występuje jako roślina doniczkowa, której kwiaty (przypominające nieco lilie) mogą zachwycać różnymi odcieniami koloru czerwonego, łososiowego, różowego lub pomarańczowego.
 
Dla rośliny najbardziej odpowiednia będzie niewielkich rozmiarów doniczka z ziemią uniwersalną. Amarylis powinien być podlewany 3 razy w tygodniu, ale nie zbytobficie. 

Artykuły polecane:

Jak ozdobić dom na zewnątrz na Święta?

Sprawdź, jak udekorować dom i stworzyć wokół niego świąteczną...

Kwiaty na Boże Narodzenie

Grudniowy czas to pora, kiedy brakuje nam słońca i zieleni. Na...

Zobacz także:

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej

Akwarium domowym ogrodem

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »