Hobby i ogród

Rośliny kwitnące zimą

2015-11-19

(0)


Zima w ogrodzie wcale nie musi być nudna i szara. Jeśli właściwie dobierzemy rośliny na rabatach, nawet w środku zimy za oknami będą pojawiały się atrakcyjne ozdobne akcenty. Kolorowe kwiaty czy pędy roślin są oczywiście szczególnie dobrze widoczne, kiedy kontrastują z czystym, białym śniegiem, ale nawet w szarym i deszczowym krajobrazie będą miłym akcentem.


 

> Warto pamiętać!

Ponieważ rośliny kwitnące zimą mają w większości drobne kwiaty, dość luźno rozsiane po pędach, to dobrze jest posadzić je blisko okien i w miejscach, z których są wyraźnie wyeksponowane. Kwitnące w końcu ogrodu mogą pozostać niezauważone.
 
> Jakie gatunki kwitną zimą?
 
*  Oczar (Hamamelis) to krzew, który na przekór zimie zakwita pod koniec roku kalendarzowego. Oczary dorastają do 3-5 metrów wysokości i mają luźny, rozłożysty pokrój. W zależności od gatunków i odmian, krzewy te kwitną pomiędzy grudniem a marcem. Ich kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym są drobne, ale zebrane po kilka sztuk na pędach, więc dobrze widoczne. Krzewy są dosyć odporne na mrozy, ale lepiej rosną w miejscach słonecznych lub półcienistych. Są wrażliwe na suszę, więc trzeba pamiętać o ich systematycznym podlewaniu.
 
*  Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) to niewielki krzew o wysokości około 1,5 m. Wawrzynek kwitnie zazwyczaj pomiędzy  lutym a kwietniem. Jego kwiaty są drobne, ale dzięki temu, że są bardzo liczne i zebrane w duże grona osadzone wzdłuż zeszłorocznych pędów, jego kwitnienie jest bardzo efektowne. Są one również dobrze widoczne, ponieważ pojawiają się przed rozwojem liści. Wawrzynek jest odporny na warunki atmosferyczne, a miejscem odpowiednim do jego uprawy będzie cienista rabata.
 
* Kalina wonna (Viburnum farreri) to duży krzew o wzniesionym pokroju. Dorasta do 2-3 m wysokości. Kwiaty na roślinie pojawiają się (w zależności od pogody) pomiędzy lutym a kwietniem. Ich barwa przechodzi od różowej do białej – w zależności od stopnia rozwinięcia. Kaliny nie są kłopotliwe w uprawie. Wykazują odporność na mróz, a najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych.
 
*  Dereń jadalny (Cornus mas) to duży krzew, a częściej małe drzewo, które wczesnym marcem pokrywa się drobnymi, żółtymi kwiatami (ich wadą jest jednak to, że wyjątkowo nieprzyjemnie pachną). Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie, którą warto wprowadzić do ogrodu także ze względu na jej cenne owoce. Może rosnąć na każdej glebie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.
 
*  Wierzby (Salix) to w zależności od odmiany krzewy lub drzewa. Zakwitają na przełomie zimy i wiosny – i długo zdobią ogród srebrzystymi baziami. Wierzby to także rośliny łatwe w uprawie, preferujące stanowiska słoneczne. Dodatkowym elementem ozdobnym niektórych gatunków są fantazyjnie poskręcane pędy, które w stanie bezlistnym wyglądają bardzo efektownie.
 
*  Leszczyna (Coryllus avellana) to rodzimy gatunek krzewu. Szczególnie ozdobne są jednak jego karłowate odmiany, które dorastają do 3-5 m wysokości, a na ich pędach już w lutym pojawiają się dekoracyjne, długie bazie. Dodatkową ozdobą krzewów niektórych odmian są poskręcane pędy. Leszczyna dobrze rośnie na glebach żyznych i wilgotnych.
 
*  Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) to krzew o wiotkich pędach, przypominający pnącze. Doskonale nadaje się do obsadzania pergoli i ogrodzeń. Jego żółtawe, drobne, rurkowate kwiaty pojawiają się na roślinie w październiku i z przerwami (podczas dużych mrozów) kwitną aż do kwietnia.

Artykuły polecane:

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Jeśli posiadasz oczko wodne w swoim ogrodzie, to z pewnością jest ono...

Okrywanie roślin na zimę

Mroźne, bezśnieżne zimy to ciężki czas dla większości roślin...

Zobacz także:

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej

Rośliny na Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej

Akwarium domowym ogrodem

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »