Hobby i ogród
Rośliny doniczkowe o niewielkich wymaganiach – dla każdego!
2015-11-19





Rośliny we wnętrzach spełniają nie tylko funkcje ozdobne, ale są też doskonałym sposobem na polepszenie jakości powietrza w pomieszczeniu. Dom wypełniony kwiatami wydaje się też bardziej przytulny i przyjazny mieszkańcom. Jednak dla wielu osób opieka nad domowymi roślinami wydaje się być zbyt uciążliwa, dlatego rezygnują z ich obecności. To błąd, wystarczy tylko odpowiednio dobrać gatunki roślin łatwych w uprawie, a reszta będzie działa się sama!
> Rośliny doniczkowe – nawet dla początkujących
Dla zapracowanych i tych, którzy nie mają cierpliwości do uprawy roślin, polecamy zestaw prostych w uprawie roślin doniczkowych, które przede wszystkim nie potrzebują częstego podlewania (choć z tym można sobie poradzić stosując samopodlewające się donice), ale też rośliny odporne na choroby i niewymagające nawożenia, przycinania i przesadzania.
1. Kaktusy - czyli grupa roślin, które praktycznie nie potrzebują naszej opieki. Należy im tylko zapewnić odpowiednią doniczkę, najlepiej niezbyt dużą, z lekką, suchą ziemią oraz słoneczne stanowisko. Kaktusy podlewamy bardzo rzadko, kiedy ziemia jest już naprawdę sucha. Jeśli nie będziemy im przeszkadzać we wzroście, to poza fantazyjnymi kształtami i kolorami rośliny raz na jakiś czas obdarują nas też pięknymi kwiatami. Ponieważ kaktusy sadzone w domach to zazwyczaj drobne roślinki o niewielkich rozmiarach, warto pomyśleć o stworzeniu z nich ciekawej kompozycji, która pięknie ozdobi wnętrze.
2. Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) - to jedna z najbardziej odpornych roślin – zaraz po kaktusach. Podobnie nie wymaga prawie opieki. Wystarczy jej trochę wody raz na 10 dni, ponieważ jej zapas przechowuje w łodygach. Dobrze rośnie zarówno w miejscu słonecznym, jak i w półcieniu. Przy tym jest to duża, okazała roślina, która stanowi mocny akcent we wnętrzu.
3. Sansewiera gwinejska (Sansevieria) - to ładna, duża roślina doniczkowa o długich, wzniesionych pionowo szablastych liściach. Charakteryzuje się małymi wymaganiami w pielęgnacji i nie lubi nadmiaru wody. Podczas podlewania należy tylko uważać, aby woda nie dostała się do wnętrza rozet, co może powodować gnicie. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Jest długowieczna.
4. Scindapsus złoty (Scindapsus aureum) - to wolno rosnące pnącze o dużych, błyszczących liściach, które świetnie sprawdza się jako roślina domowa, ponieważ nie wymaga wiele pielęgnacji. Dobrze rośnie w miejscach jasnych, ale nie na bezpośrednim słońcu. Radzi sobie też w miejscach ciemniejszych, choć traci wówczas jasne wybarwienie krawędzi liści. Nie lubi częstego podlewania, które może powodować gnicie rośliny.
5. Zielistka (Chlorophytum comosum) - to łatwa w uprawie roślina o rozetach drobnych długich liści, która bardzo łatwo się rozmnaża poprzez odrosty i nie wymaga szczególnej troski poza systematycznym, niezbyt obfitym podlewaniem. Zielistka lubi miejsca jasne, ale radzi sobie także na ciemniejszych stanowiskach.
6. Nolina (Nolina recurvata) - to roślina, o długich, przewieszających się liściach. Lubi stanowiska jasne, bardzo dobrze znosi gorące, przesuszone powietrze w mieszkaniach. Nie lubi za to częstego podlewania.
7. Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) - to długowieczna roślina o powolnym wzroście i ciekawym pokroju. Po wielu latach może dorosnąć nawet do 100 cm wysokości, ale nie wymaga przycinania. Podczas upałów potrzebuje częstszego podlewania, ale generalnie dobrze radzi sobie z okresowym przesuszeniem.
8. Dracena sanderiana (Dracena sanderiana) - sprzedawana najczęściej pod nazwą Lucky Bamboo. To roślina, która nie posiada praktycznie żadnych wymagań, poza tym, aby zapewnić jej stały dostęp do wody. Będzie rozwijała się zarówno umieszczona w wazonie z wodą, jak i posadzona do wilgotnego podłoża. Kompozycje z wielu pędów tej rośliny dobrze wyglądają w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.
Artykuły polecane:
Kwiaty do łazienki – jakie rośliny upiększą jej wnętrze?
Wiele roślin lubi wilgotne i ciepłe powietrze. Zatem łazienka to...
Zobacz także:
Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?
Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej
Ogród zimowy – na czym polega budowa?
Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej
Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej
Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
Komentarze (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Zaloguj się, aby dodać komentarz