Hobby i ogród

Okrywanie roślin na zimę

2015-11-04

(0)

Mroźne, bezśnieżne zimy to ciężki czas dla większości roślin ogrodowych. Część z nich oczywiście pomimo tego poradzi sobie z niską temperaturą i bezpiecznie dotrwa do wiosny. Niestety tym wrażliwszym egzemplarzom, nieprzystosowanym do naszych warunków klimatycznych, trzeba czasami trochę pomóc. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą ochrony roślin przed mrozem jest okrywanie ich na zimę. 


 

Pamiętajmy, że przed zimnem musimy zabezpieczyć zarówno nadziemne części, jak i korzenie roślin, które także przy większych mrozach są narażone na uszkodzenia, co zazwyczaj kończy się śmiercią rośliny.
 
> Ochrona części nadziemnych
 
Najpopularniejszym sposobem na osłonięcie roślin przed mrozem jest owinięcie ich szczelnie białą agrowłókniną zimową. Ten materiał nie tylko chroni przed niską temperaturą, ale także przepuszcza powietrze, co jest ważne po to, aby roślina się nie zaparzyła wewnątrz opakowania w słoneczne dni. Biała agrowłóknina odbija też promienie słoneczne, dzięki czemu temperatura wewnątrz nie wzrasta zbyt gwałtownie. Niezwykle przydatne mogą okazać się szpilki mocujące, które zapewnią optymalne zabezpieczenie także w przypadku dużych wiatrów czy gradobicia. 

Jeśli nie mamy do owinięcia zbyt dużych roślin, których zasłonięcie stanowi czasami nie lada wyzwanie, to możemy przed zimą zaopatrzyć się w gotowe rękawy czy kaptury z agrowłókniny. Wystarczy tyko nasunąć je na krzew i dobrze umocować na dole. Czasami bywają one ozdobione dodatkowo kolorowymi nadrukami, które będą stanowiły swego rodzaju dekorację zimowego ogrodu. Wokół roślin można też stworzyć chochoły ze słomy, które należy jednak dobrze związać u góry, aby nie przepuszczały zbyt dużo wody. Czasami do osłaniania roślin przydadzą się też maty słomiane i bambusowe, którymi można okryć większe partie rabaty.

 

> Ochrona korzeni

 

Chroniąc rośliny przed mrozem trzeba również pamiętać o dokładnym wyściółkowaniu gleby wokół korzeni, co zapobiegnie ich przemarzaniu oraz szybkiemu parowaniu wody z podłoża.

 

Na uszkodzenia korzeni z powodu silnego mrozu najbardziej narażone są rośliny uprawiane w pojemnikach, ponieważ podczas siarczystych mrozów może dojść do całkowitego zamarznięcia ziemi w donicy. Dlatego bardzo ważne jest – oprócz ściółkowania podłoża – także szczelne owijanie pojemników materiałem, który zapewni im dobrą izolację przed zimnem. Można w tym celu użyć folii bąbelkowej, tektury falistej czy styropianu, a całość osłonić słomianką lub jutą, aby wygląd konstrukcji był bardziej estetyczny.

 

Z zimowym zabezpieczaniem roślin trzeba jednak poczekać aż do momentu, kiedy będzie to naprawdę niezbędne i temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera. Zbyt wczesne owijanie roślin może bowiem doprowadzić do ich przegrzania i sprowokowania wegetacji u tych spośród roślin, które już przygotowały się do zimowego odpoczynku.

Artykuły polecane:

Nawożenie roślin jesienią

Jesień to bardzo intensywny czas w ogrodzie. Choć czasami może się...

Zobacz także:

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej

Rośliny na Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej

Akwarium domowym ogrodem

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »