Hobby i ogród

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

2016-01-12

(0)

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako taras, a w zimie pozwoli na przechowywanie oraz uprawę kwiatów. Jak wygląda budowa i co trzeba wziąć pod uwagę przy jego projektowaniu?


 

Ogród zimowy – kwiaty przez cały rok

Ogród zimowy w zależności od przeznaczenia może służyć jako taras wypoczynkowy lub oranżeria. Jeśli chcemy przeznaczyć tę przestrzeń na uprawę roślin i kwiatów warto umieścić ją od strony południowej, dzięki czemu dotrze do niej więcej słońca. W ogrodzie zimowym po stworzeniu właściwych warunków bardzo dobrze będą rozwijać się rośliny egzotyczne, których hodowla jest utrudniona w innych pomieszczeniach.
 
Ważne! W przypadku dobudowy ogrodu zimowego należy zdobyć pozwolenie na rozpoczęcie prac. We wniosku określa się wielkość, przeznaczenie oraz termin rozpoczęcia budowy. Prace można rozpocząć dopiero po 30 dniach, jeśli starostwo nie zgłosi żadnego sprzeciwu. W przypadku, gdy ogród zimowy przekracza powierzchnię 25 m2 niezbędne będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Ogród zimowy – przebudowa tarasu

Jeśli dom posiada taras warto przeanalizować jego przebudowę. Niestety taka opcja ogranicza wybór kształtu kopuły ogrodu oraz zwiększa ryzyko pojawienia się nieszczelności.
Decydując się na zagospodarowanie tarasu w takiej formie należy zadbać o:

- dostosowanie już istniejącego podłoża poprzez dodatnie belki podwalinowej w przypadku nierówności,
- zniwelowanie naturalnego spadku do odprowadzenia wody deszczowej,
- rozbudowę tarasu, gdy ten okaże się zbyt mały.

Bardzo ważne jest również położenie warstwy izolacyjnej i przeciwwilgociowej. Kolejnym krokiem, który trzeba wykonać to wypełnienie profili przeszkleniem. Jeśli chodzi o ściany to najpopularniejsze jest szkło zespolone – są to najczęściej dwie warstwy szkła pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Warto również zwrócić uwagę, czy szyby pokryte są powłoką refleksyjną.

Pamiętaj, że przeszklenie ogrodu ma zapewnić ochronę przed utratą ciepła i nadmiernym promieniowaniem słonecznym, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Ważne jest, aby do przeszklenia dachu użyć szkła laminowanego.

Budowa ogrodu zimowego od podstaw

W tym przypadku należy uporządkować kolejność wykonywanych prac.

1. Fundamenty nie powinny być bezpośrednio połączone z domem, a dodatkowo trzeba je ocieplić styropianem oraz folią przeciwwilgociową. Aby zadbać o czystość szyb pamiętaj o tym, że fundament musi wystawać nad ziemię około 15 cm.

2. Połączenia konstrukcji ogrodu ze ścianą domu za pomocą drewnianych lub aluminiowych profili. Bardzo ważne jest, żeby nie mocować profili do warstwy ocieplenia. W miejscach połączenia trzeba usunąć styropian lub wełnę oraz uszczelnić je pianką poliuretanową.

3. Przeszklenie wykonuje się przy użyciu podwójnych szyb wypełnionych gazem szlachetnym. Powinny być również pokryte warstwą refleksyjną, aby pomieszczenie zbytnio się nie nagrzewało. Dobrym pomysłem jest również montaż rolowanych markiz.

4. Ostatnim elementem jest zapewnienie właściwej wentylacji ogrodu oraz jego ogrzewanie.
Jeśli decydujemy się na pomieszczenie nieogrzewane możemy zakończyć prace remontowe na etapie tworzenia wentylacji. Jako ogrzewanie można wykorzystać wodne lub elektryczne ogrzewanie podłogi, które stosuje się najczęściej w ogrodach zimowych. Bardzo ważne jest również umieszczenie oddzielnego układu regulacyjnego, aby zapewnić obieg powietrza.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

Wybór roślin do ogrodu zimowego zależy od jego umiejscowienia oraz panującej tam temperatury. W ogrodzie położonym od strony południowej najlepiej sprawdzą się ciepłolubne gatunki roślin. Przede wszystkim figowce, oleandry oraz szeflery. Jeśli ogród znajduje się w miejscu, gdzie jest mniej słońca lepiej wybrać filodendrony, paprocie lub bluszcze.

W przypadku niższych temperatur panujących w ogrodzie zimowym lepiej wybierać gatunki przechodzące w spoczynek w okresie zimowym, czyli azalie, hibiskusy, gardenie lub kamelie.

Aby dowiedzieć się więcej o uprawie kwiatów nie tylko w oranżerii, porozmawiaj z ekspertem w jednym ze sklepów Bricomarché.

Artykuły polecane:

Uprawa roślin w skrzyniach balkonowych

Hodowanie roślin na balkonie pozwala na cieszenie się naturą nawet w...

Rabatówka na balkonie

Początek maja to doskonały moment by zaplanować kolorowe kompozycje z...

Zobacz także:

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej

Rośliny na Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej

Akwarium domowym ogrodem

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »