Hobby i ogród

Nawożenie roślin jesienią

2015-09-24

(0)

Jesień to bardzo intensywny czas w ogrodzie. Choć czasami może się wydawać, że z końcem lata sezon ogrodowy się kończy, to tak naprawdę pracy przy przygotowaniu roślin do zimy pozostaje niemało. Oprócz typowo porządkowych zadań, jakie czekają nas w tym okresie, bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie ogrodu przed nadchodzącymi mrozami, a jednocześnie zapewnienie roślinom składników pokarmowych, które pozwolą w następnym sezonie na ich bujny rozwój i umożliwią im dobrą kondycję.


 

> Jaki nawóz wybrać?
 
Nawozy mineralne to zdecydowanie najbardziej popularne i dostępne w wielu wariantach środki odżywcze dla roślin ogrodowych. Wpływ na to ma ich wygodna w aplikacji forma granulatu, który dzięki dużemu stężeniu składników nie wymaga stosowania większej ilości produktu. Wybierając nawóz jesienny, należy jednak pamiętać o unikaniu nawozów azotowych, które pobudziłyby rozwój roślin tuż przed zimą, nie dając im tym samym czasu na przygotowanie się do mrozów.
 
Nawóz używany o tej porze roku powinien za to zawierać fosfor, potas i magnez, czyli pierwiastki, które pomagają w drewnieniu pędów i zwiększają odporność roślin na przemarzanie. Regulują też gospodarkę wodną roślin, co pomaga im przetrwać okresy suszy. Do wyboru mamy uniwersalne nawozy jesienne, które sprawdzą się do roślin różnego typu i o różnych potrzebach, ale także nawozy jesienne o konkretnym przeznaczeniu – np. nawóz jesienny do iglaków czy nawóz jesienny do trawnika. Iglaki – szczególnie młode – bardzo potrzebują wzmocnienia przed nadejściem mrozów, a w niektórych przypadkach również ochrony przed brązowieniem w tym okresie, którą zagwarantuje właśnie odpowiedni nawóz. Trawnik z kolei na jesień wymaga właściwej regeneracji po gwałtownym wzroście i użytkowaniu w czasie letnim.
 
Do jesiennego nawożenia przydadzą się także kompost i obornik, czyli naturalne nawozy organiczne. Jeśli nie mamy możliwości użycia naturalnych środków w postaci nieprzetworzonej, to możemy wspomóc się obornikiem granulowanym lub nawozami organicznymi w płynie, które są dostępne w ofercie różnych producentów. Takie nawozy można stosować na nowo zakładane rabaty, a kompostem dodatkowo podsypywać rosnące już rośliny. Po użyźnieniu ziemi nawozem organicznym warto przekopać glebę i pozostawić do wiosny w postaci tzw. ostrej skiby. W przypadku nawozów zawierających azot pamiętajmy, że można je stosować tylko tam, gdzie jeszcze nic nie rośnie.
 
> Wapnowanie
 
To dodatkowy zabieg poprawiający jakość gleby, który najlepiej przeprowadzić jesienią. Stosuje się go tylko w przypadku, gdy gleba w ogrodzie ma zbyt kwaśny odczyn w stosunku do wymagań roślin, które chcemy na niej uprawiać. Po przeprowadzeniu zabiegu rośliny w następnym sezonie będą lepiej rosły, łatwiej przyswajały fosfor i potas. Wapnowanie przeprowadza się jednak tylko raz na kilka lat, ponieważ zmiana pH to proces długotrwały. Po zastosowaniu odpowiedniego środka glebę przekopujemy i pozostawiamy do wiosny.

Artykuły polecane:

Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Optymalny termin zakładania trawnika i siewu traw to okres od połowy...

Sposób na piękne i zdrowe iglaki w ogrodzie

Rośliny iglaste to nieodzowny element większości kompozycji ogrodowych....

Pracowity wrzesień w ogrodzie – co zaplanować na wczesną jesień?

Wczesna jesień to intensywny czas w przydomowym ogrodzie. Istnieje szereg...

Zobacz także:

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej

Rośliny na Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej

Akwarium domowym ogrodem

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »