Hobby i ogród

Jabłko antonówka – dar jesieni w sadzie

2015-09-28

(0)

Przełom lata i jesieni to czas zbioru rodzimych owoców. Wreszcie doczekaliśmy się śliwek, gruszek, a teraz przyszła pora na jesienne jabłka. W sprzedaży jest dostępnych wiele odmian tego popularnego owocu. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne uprawianie jabłoni, warto sięgnąć po stare, nieco już zapomniane odmiany, które od lat królowały w naszych sadach. O dostępność takich jabłek jest bowiem bardzo trudno w dzisiejszych sklepach. Samodzielna uprawa owoców jest stosunkowo łatwa, a gwarantuje dostęp do okazów o wspaniałych walorach smakowych i dużej wartości odżywczej, co nie zawsze ma miejsce w przypadku nowych, przemysłowo produkowanych odmian jabłek.


 

> Uprawa
 
Antonówka to bardzo stara, rosyjska odmiana jabłoni. Drzewa te dorastają do kilku metrów wysokości, przez co nie nadają się do uprawy w sadach zaraz obok współcześnie preferowanych karłowatych roślin szczepionych na podkładkach. Antonówka tworzy luźne, duże, lekko spłaszczone korony, tak więc sam zbiór owoców wymaga nieco więcej wysiłku.
 
Jabłoń tej odmiany należy posadzić w dobrze nasłonecznionej części ogrodu, na stanowisku osłoniętym od wiatru. Drzewa potrzebują gleby umiarkowanie wilgotnej i dość żyznej.
 
Odmiana w pierwszych latach uprawy rośnie powoli, a na zbiór owoców należy poczekać kilka sezonów. Później owocuje już obficie, ale naprzemiennie. Do zawiązania dużej ilości owoców roślina potrzebuje zapylania przez inne odmiany jabłoni, dlatego nie powinna być uprawiana samotnie.
 
Kwiaty o bladoróżowej barwie pojawiają się na drzewie w maju i nie są zbyt wrażliwe na wiosenne przymrozki. Roślina jest ponadto stosunkowo odporna na większość chorób, co zdecydowanie ułatwia jej uprawę.
 
> Cięcie – podstawowy zabieg pielęgnacyjny

Prawidłowy rozwój drzew antonówki zapewni systematyczne przycinanie. W pierwszym roku – tuż po posadzeniu – należy przeprowadzić cięcie formujące, dzięki któremu pobudzi się jabłoń do obfitego owocowania. Proces formowania korony trwa kilka lat, tak samo też drzewo owocuje po kilku latach od zasadzenia.
 
Co roku na wiosnę zaleca się dokładne cięcie drzewa, antonówka ma bowiem tendencję do niekontrolowanego rozrastania się i wypuszczania konarów z pnia pod kątem prostym (jeżeli nie będzie się ich regularnie przycinać, mogą złamać się pod nadmiernym ciężarem owoców).
 
> Owoce
 
Antonówka wydaje średniej wielkości owoce o żółtozielonej, błyszczącej skórce. Jabłka zaczynają dojrzewać na przełomie sierpnia i września, a zbiór trwa przez cały wrzesień, czasem też na początku października. Owoce są dość twarde, mają bardzo silny aromat i słodko-kwaśny, nieco winny smak. Ich miąższ jest delikatny i soczysty, o barwie kremowej bieli.
 
Niestety owoce antonówki nie są zbyt trwałe i nie przechowują się dobrze. To powoduje, że do spożywania na surowo nadają się tylko w okresie zbiorów i tuż po nim. Są jednak przykładem owoców doskonale nadającym się do przetwarzania. Wysoka zawartość pektyn, witaminy C oraz kwasów organicznych powoduje, że jabłka antonówki świetnie sprawdzają się do produkcji dżemów, domowych soków w sokowniku czy musów do szarlotki. Z powodzeniem można je też przeznaczyć do suszenia.

Artykuły polecane:

Jak dobierać drzewa i krzewy do ogrodu?

O każdej porze roku drzewa i krzewy stanowią ozdobę ogrodu. Oprócz...

Wapnowanie drzew owocowych

Bielenie drzew owocowych to jeden z ważniejszych zabiegów. Jego celem...

Zobacz także:

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej

Rośliny na Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej

Akwarium domowym ogrodem

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »