Hobby i ogród

Akwarium domowym ogrodem

2015-11-26

(0)

Każdy z nas pragnie, aby wnętrze jego domu czy mieszkania było wyposażone w coś oryginalnego, przyciągającego uwagę. Powodzeniem cieszą się ciekawie zaprojektowane lampy, meble, nietypowe schody. Wyjątkowym elementem, który może wspaniale wzbogacić wygląd pomieszczenia, będzie także dobrze dobrane i zagospodarowane akwarium. Dodatkowo można je potraktować jako oazę zieleni i namiastkę ogrodu w czterech ścianach. Głównymi wizualnymi zaletami akwarium będą jego piękne kolory, delikatny, niespieszny ruch ryb oraz możliwość podziwiania nietypowych roślin. Akwarium może być interesującym hobby dla dorastających dzieci, a nawet dla dorosłych.


 

 

> Akwarium w domu – jak się przygotować?

 
Dobierając miejsce pod akwarium, należy pamiętać, że wymaga ono częstego dostępu. Czynności związane z obsługą akwarium uwzględniają karmienie ryb, czyszczenie szyb, wymianę roślin oraz naprawę urządzeń. Dostęp musi być prosty i wygodny, aby ułatwić wykonywanie tych obowiązków. Przy indywidualnej zabudowie akwariów budowanych na wymiar należy korzystać z doświadczenia profesjonalistów i od razu przewidzieć odpowiednią przestrzeń technologiczną wraz z rewizją.
 
 
> ABC zakładania akwarium
 
Decyzja o założeniu akwarium, wybór optymalnego miejsca do jego umieszczenia w domu oraz zapoznanie się z literaturą przedmiotową to oczywiście dopiero początek. Planując akwarium należy dokładnie przemyśleć, jaki jego rodzaj chcemy posiadać, a także jakie gatunki zamierzamy hodować.
 
Nie bez znaczenia pozostaje również wybór wielkości akwarium – zależeć od niego będzie bowiem rozmiar przestrzeni do zagospodarowania i zaaranżowania. Na samym początku należy także przemyśleć kwestię oświetlenia, ogrzewania, napowietrzenia i filtrowania wody.
 
> Wyposażenie akwarium – co będzie potrzebne?
 
Organizując domowe akwarium, na liście zakupowej nie powinno zabraknąć następujących pozycji:
 
- żwirek akwariowy,
- grzałka do wody,
- filtr wewnętrzny,
- czyścik do szyb akwariowych,
- termometr,
- siatka do wyławiania ryb,
- odmulacz,
- elementy oświetleniowe (montowane w pokrywie lub nad akwarium).
 
> Chemia akwariowa
 
Zakładanie akwarium bez wątpienia ułatwi odpowiedni dobór preparatów, które pomogą stworzyć odpowiednie warunki dla prawidłowego rozwoju ryb i roślin. Wśród środków polecanych na start wymienić należy przede wszystkim te, które zawierają żywe kultury bakterii oraz mieszanki aklimatyzujące. Umożliwią one stworzenie właściwego środowiska dla ryb przed ich wpuszczeniem do nowego akwarium.
 
W pielęgnacji akwarium – zależnie od typu i bieżących potrzeb – przydatne mogą być również następujące typy preparatów:
 
- uzdatniacze wody lub środki do modyfikacji jej odczynu,
- specyfiki na glony,
- klaryfikatory wody,
- środki dotleniające,
- środki redukujące azotany lub fosforany,
- stabilizatory i preparaty dezynfekujące,
- witaminy i mikroelementy,
- nawozy do roślin,
- leki w przypadku występowania chorób ryb lub roślin.
 
> Rodzaje akwariów
 
Podstawowy podział akwariów domowych wyróżnia dwa rodzaje – akwaria słodkowodne oraz morskie. Domowym hobbystom nie poleca się jednak akwariów morskich, które są zdecydowanie trudniejsze w utrzymaniu, wymagają bardziej profesjonalnej wiedzy, a ponadto wiążą się z nimi dużo wyższe nakłady finansowe.
 
W szerszej perspektywie uwzględnia się rodzaje cechujące się bardziej szczegółowymi parametrami. Najbardziej popularne z nich to:
 
- akwaria ogólne (tzw. akwaria towarzyskie, w których z powodzeniem koegzystują ryby i rośliny najróżniejszych gatunków),
- akwaria środowiskowe (najwierniej odtwarzające biotop),
- akwaria gatunkowe (przeznaczone dla wybranego gatunku ryb),
- akwaria holenderskie (koncentrujące się na bogactwie flory, ryby pozostają w nich na drugim planie).

 
Wśród akwariów środowiskowych z kolei wyróżnić można wiele podrodzajów, takich jak np.:
 
TANGANIKA

akwarium odtwarzające biotop Jeziora Tanganika leżącego w Afryce Wschodniej
CZARNE WODY AMAZONKI 


biotop Amazonki w Ameryce Południowej
MALAWI 


akwarium odtwarzające biotop afrykańskiego Jeziora Malawi

> Wybór gatunków roślin oraz ryb akwariowych

Aranżując akwarium, należy przede wszystkim zadecydować, jaki rodzaj środowiska naturalnego chcemy w nim odtworzyć i później konsekwentnie dobrać do niego wszystkie elementy wyposażenia. Niektóre podłoża pod rośliny zakwaszają wodę, inne ją utwardzają, jeszcze inne zaś mają charakter obojętny. Nie pozostaje to bez wpływu na rodzaj roślin, które możemy posadzić.

Rośliny i ryby powinny być spójne pod względem środowiska, z którego pochodzą. Będą potrzebowały odpowiedniej temperatury, natężenia światła oraz natlenienia, które to parametry należy na bieżąco monitorować. Są one wzajemnie ze sobą powiązane.

Wśród sprawdzonych, uniwersalnych i cieszących się dużą popularnością gatunków roślin można wymienić nurzaniec, nadwódkę czy limnofilę. Pamiętajmy, że z tyłu akwarium powinny znaleźć się rośliny wysokie i rozłożyste, a z przodu – rośliny mniejsze oraz ew. dodatkowe elementy dekoracyjne (muszle korzenie, kokosy czy łupki, które dodatkowo posłużą za schronienie dla ryb).

Przy aranżacji akwarium warto pamiętać o zasadzie trzech planów, która pozwala na uzyskanie formy piramidy. Kolejno w planie najniższym, planie średnim i planie wysokim należy lokować gatunki roślin o rosnących rozmiarach.

Wybór gatunków ryb powinien być podyktowany nie tylko wspólnymi wymaganiami środowiskowymi, ale też ich charakterem – nigdy nie należy łączyć drapieżników z gatunkami spokojniejszymi, które mogłyby stać się ich ofiarami. Do najpopularniejszych gatunków hodowanych w domowych akwariach należą: bystrzyki, gupiki, mieczyki, skalary czy neony. Dodatkowo częstym wyborem pozostają glonojady, które pomagają utrzymać akwarium w czystości.

Pamiętajmy, że akwarium to wspaniały element, który może znaleźć się w salonie lub w strefie komunikacji Przy odrobinie dobrych chęci każdy poradzi sobie z jego założeniem. Jeżeli jednak nie będziemy o nie odpowiednio dbali, efekt wizualny może nas mocno rozczarować. 
Artykuły polecane:

Pielęgnacja akwarium – jak zachęcić do tego dzieci?

Urządziłeś piękne akwarium i chcesz zaprosić dzieci do opieki nad...

Superprezent dla dzieci – jak założyć akwarium?

Chciałbyś sprawić przyjemność jednocześnie swoim dzieciom i sobie? Czy...

Zobacz także:

Szkodniki w ogrodzie – jak sobie z nimi radzić?

Mimo, że w ogrodzie o tej porze większość szkodników jest dużo mniej aktywna niż w miesiącach wiosennych i letnich warto już teraz przygotować się na wizytę nieproszonych gości....
Dowiedz się więcej

Ogród zimowy – na czym polega budowa?

Ogród zimowy to rozwiązanie, które pozwala na dobudowanie do już istniejącego budynku przeszklonej części. Jest to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, które w lecie może służyć jako...
Dowiedz się więcej

Rośliny na Boże Narodzenie

Choć Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z choinką lub jemiołą, nie są to jedyne zielone akcenty, jakie pojawiają się w tym okresie w naszych domach. Istnieją gatunki roślin,...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »