Dekoracje

Układanie wykładziny podłogowej

2015-11-10

(0)

Kluczem do sukcesu przy układaniu wykładziny jest dobre przygotowanie się do pracy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Pomieszczenie, w którym będziemy działać, musi być puste, czyste, a podłoga odpowiednio wyrównana. Przede wszystkim jednak należy przygotować odpowiednio dobrane arkusze wykładziny, aby praca była szybka, a efekt zadowalający. 


 

> Jak przygotować się do układania wykładziny?


Kupując wykładzinę warto zwrócić uwagę na to, czy arkusze materiału będą na tyle duże, aby z łatwością pokryły całą powierzchnię, a podczas pracy nie okazało się, że w którymś miejscu brakuje wykładziny.

 

Po zmierzeniu podłogi należy do wymiarów dodać ok. 5 - 10 cm zapasu i taką ilość materiału zakupić. Najlepiej niewątpliwie wygląda wykładzina ułożona w jednym kawałku, więc jeśli to możliwe, należy wybrać taką szerokość rolki, aby przykryła podłogę bez łączeń. Miejsca styku poszczególnych arkuszy zawsze są najbardziej narażone na uszkodzenia i z czasem mogą stać się wyraźniej widoczne z powodu zabrudzenia i odkształceń.

 

Jeśli już konieczne jest jednak łączenie fragmentów wykładziny, to należy zwrócić uwagę na jej wzór i tak dopasować elementy, aby motyw na obu częściach dokładnie się łączył. Linie łączeń poszczególnych arkuszy powinny być ułożone prostopadle do kierunku padania światła, co sprawi, że będą mniej widoczne. Do cięcia wykładziny należy używać specjalnych ostrych noży. A cięcia wykonywać zawsze pomiędzy rzędami pętelek runa aby nie rozcinać nici.

 

Przed przystąpieniem do układania wykładziny należy oczywiście także odpowiednio przygotować podłoże, na którym będziemy ją montować. Musi być ono równe, gładkie, suche i niepylące, aby dało się do niego przykleić materiał. Nie ma jednak znaczenia, czy układamy wykładzinę na betonie, deskach czy starej terakocie. Jeśli powierzchnia jest odpowiednio zwarta i gładka, efekt na pewno będzie dobry.

Przed ułożeniem samą wykładzinę należy także odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy materiał rozłożyć na płaskiej powierzchni i poczekać aż rozprostują się wszystkie zagięcia. Najlepiej, aby poleżała w ten sposób przynajmniej kilka godzin. Następnie należy ją poprzycinać w odpowiednich miejscach.

 

> Sposoby montażu wykładziny

 

Klejenie na całej powierzchni – to rozwiązanie dobre w przypadku układania kilku arkuszy wykładziny obok siebie. Po dokładnym ułożeniu wszystkich części, dopasowaniu i poprzycinaniu, należy odchylić część materiału i na powierzchni podłogi równomiernie rozprowadzić cienką warstwę kleju. Następnie trzeba przyłożyć wykładzinę, wyrównać miejsca styku poszczególnych arkuszy i dobrze docisnąć, a później rozprowadzić klej pod pozostałą powierzchnią wykładziny. Ponieważ klej schnie dość długo i ma drażniący zapach, należy pomieszczenie pozostawić puste i dobrze wietrzone do następnego dnia.

 

Montaż za pomocą taśmy dwustronnej – to rozwiązanie prostsze i szybsze w wykonaniu. Odpowiednio przygotowaną wykładzinę podklejamy na krawędziach paskami taśmy i w ten sposób przytwierdzamy do podłoża. Jeśli powierzchnia jest większa, można też przykleić kilka pasów taśmy pośrodku arkusza.

 

Montaż bezolejowy – to także popularne rozwiązanie. Polega ono na ułożeniu wykładziny na powierzchni podłogi, następnie przycięciu krawędzi w ten sposób, aby zachodziły na ścianę co najmniej 5 cm, a następnie przymocowaniu ich za pomocą listew przypodłogowych. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w bardzo dużych pomieszczeniach i przy cienkich, miękkich wykładzinach, które mogą zacząć z czasem marszczyć się na powierzchni.

 

> Wykończenie krawędzi

 

Jeśli nie układamy wykładziny z obszytymi maszynowo krawędziami, to będziemy musieli zadbać o zamaskowanie niezbyt estetycznie przyciętych krawędzi poprzez zamontowanie na brzegach listew przypodłogowych z drewna lub tworzywa, które skutecznie schowają linie cięcia. Listwy maskujące będą też potrzebne w sytuacji, gdy krawędź wykładziny łączy się z innym materiałem pokrywającym podłogę np. na styku dwóch pomieszczeń.

Artykuły polecane:

Jak czyścić dywany i wykładziny?

Jako wielka miłośniczka ciepłych i przytulnych wnętrz – bardzo...

Zobacz także:

Pomysł na dekoracje małego salonu – jakie dodatki wybrać?

Mały salon ma swój niepowtarzalny urok, to fakt. Bez względu na to, ile metrów mamy do dyspozycji, salon powinien być pomieszczeniem reprezentacyjnym, przyjaznym i jasnym. Jakie meble...
Dowiedz się więcej

Dekoracje świąteczne – pomysły i inspiracje

Dekoracje świąteczne to nieodłączny element świąt pozwalający poczuć wyjątkową atmosferę. Postanowiliśmy przygotować kilka ciekawych pomysłów i inspiracji, które ubarwią te...
Dowiedz się więcej

Chodniki dywanowe – gdzie je położyć?

Zdobienie tkaninami podłóg i ścian znane jest w wielu kulturach i epokach. Moda ta utrzymuje się do dziś, jednak obecnie klienci mają ogromny wybór materiałów i kolorów, którymi mogą...
Dowiedz się więcej

Lampki świąteczne – jak oświetlić dom lub ogród?

Niezaprzeczalnie okres świąteczny to najpiękniejszy czas w roku. Choinka i lampki zawsze wywołują uśmiech na naszych twarzach. Aby jeszcze lepiej poczuć atmosferę zbliżających się...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »