Dekoracje

Odnawianie starych mebli

2015-12-02

(0)

Drewno to bardzo wdzięczny materiał wykończeniowy. Przedmioty z niego wykonane długo zachowują piękny wygląd, a ponieważ znamy wiele metod renowacji powierzchni drewnianych, to nawet w przypadku mocno zniszczonych mebli i sprzętów jest szansa na przywrócenie im dawnej świetności lub nadania nowego, atrakcyjnego wyglądu.


 

> Odnawianie mebli – KROK PO KROKU 

1. Przygotuj meble do renowacji – opróżnij je, ustaw w wygodnym miejscu i (w miarę możliwości) rozmontuj.
2. Usuń stare powłoki wykończeniowe – papierem ściernym lub odpowiednim preparatem.
3. Dokładnie wyszlifuj i odpyl całą powierzchnię mebli.
4. Meble pokryj lazurą ochronną i farbą do drewna lub samą farbą do drewna.
5. Nałóż kilka cienkich warstw farby i pozostaw całość do wyschnięcia. 

> Przygotowanie powierzchni mebli przed odnawianiem
 
Aby móc ponownie pomalować drewniane meble, uzyskując dobry efekt, trzeba najpierw bardzo gruntownie przygotować zniszczone powierzchnie do renowacji. Przed przystąpieniem do pracy meble należy oczywiście opróżnić, ustawić w miejscu, gdzie będzie do nich wygodny dostęp ze wszystkich stron. Jeśli istnieje taka możliwość, to warto porozkręcać je na części, dzięki czemu łatwo będzie można dostać się do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Ważne jest także zdemontowanie wszelkich okuć i uchwytów, ewentualnie zabezpieczenie ich na czas malowania taśmą malarską, choć wtedy nie ma możliwości tak dokładnego wyczyszczenia powierzchni i równomiernego rozprowadzenia farby.

> Usuwanie starych powłok

 
Po takim przygotowaniu mebli, można już rozpocząć usuwanie starych powłok malarskich. Można to zrobić wyłącznie mechanicznie, za pomocą papieru ściernego, ale można też wspomóc się specjalnymi preparatami do usuwania powłok wykończeniowych, co ułatwi i przyspieszy pracę. Dobry i sprawdzonym przykładem może być tutaj preparat do usuwania powłok wykończeniowych V33.
 
Następnie należy dokładnie wyrównać powierzchnię, wypełnić ewentualne ubytki i wyszlifować całość. W ten sposób meble będą gotowe do ponownego malowania. Jednak przed nałożeniem nowej warstwy farby należy całe przedmioty dokładnie oczyścić i odpylić. W tym momencie można już rozpocząć malowanie. Do ponownego pokrycia powierzchni można zastosować dowolną farbę do drewna, kryjącą lub przezroczystą. Jeśli malowane elementy mają w przyszłości być narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne lub wilgoć, to dobrze będzie do ich malowania użyć kolorowej lub bezbarwnej lazury ochronnej (polecana jest np. lazura ochronna V33). Nie dość, że zabezpieczy ona powierzchnię mebli, to dodatkowo jeszcze zabarwi drewno, nie ukrywając jego naturalnego usłojenia. Dzięki temu uzyskać można bardzo stylowy efekt.
 
> Ważne!
 
Wszystkie użyte środki do malowania należy stosować zgodnie z zaleceniami producentów. Zdecydowanie należy jednak pamiętać, aby do ich nakładania używać pędzli i wałków wysokiej jakości, aby nie zostawiały śladów i włókien na malowanej powierzchni. Zalecane jest najczęściej malowanie mebli kilkakrotnie cienką warstwą farby, aby powierzchnia była wystarczająco gruba i mocna, ale nie powstały na niej zacieki i pęcherzyki.

Artykuły polecane:

Odnawianie boazerii

Jakiś czas temu sosnowe i świerkowe boazerie królowały w wielu...

Postarzanie mebli

Czasami zdarza się, że nie lubimy jakiegoś elementu wystroju naszego...

Zobacz także:

Pomysł na dekoracje małego salonu – jakie dodatki wybrać?

Mały salon ma swój niepowtarzalny urok, to fakt. Bez względu na to, ile metrów mamy do dyspozycji, salon powinien być pomieszczeniem reprezentacyjnym, przyjaznym i jasnym. Jakie meble...
Dowiedz się więcej

Dekoracje świąteczne – pomysły i inspiracje

Dekoracje świąteczne to nieodłączny element świąt pozwalający poczuć wyjątkową atmosferę. Postanowiliśmy przygotować kilka ciekawych pomysłów i inspiracji, które ubarwią te...
Dowiedz się więcej

Chodniki dywanowe – gdzie je położyć?

Zdobienie tkaninami podłóg i ścian znane jest w wielu kulturach i epokach. Moda ta utrzymuje się do dziś, jednak obecnie klienci mają ogromny wybór materiałów i kolorów, którymi mogą...
Dowiedz się więcej

Lampki świąteczne – jak oświetlić dom lub ogród?

Niezaprzeczalnie okres świąteczny to najpiękniejszy czas w roku. Choinka i lampki zawsze wywołują uśmiech na naszych twarzach. Aby jeszcze lepiej poczuć atmosferę zbliżających się...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »