Dekoracje

Lampki świąteczne – jak oświetlić dom lub ogród?

2015-12-11

(0)

Niezaprzeczalnie okres świąteczny to najpiękniejszy czas w roku. Choinka i lampki zawsze wywołują uśmiech na naszych twarzach. Aby jeszcze lepiej poczuć atmosferę zbliżających się świąt warto rozwiesić lampki nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. Jak wybrać odpowiednie lampki świąteczne do domu i ogrodu?

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Jakie lampki wybrać do oświetlenie zewnętrznego?

Wybierając świąteczne lampki do domu i ogrodu, mamy całą gamę przeróżnego oświetlenia. Które będą najlepsze? Warto wybrać tradycyjne lampki, które z powodzeniem można owinąć wokół dowolnego elementu – balustrady, choinki, itp. Ciekawym pomysłem są bardzo efektownie wyglądające kurtyny świetlne, które są dostępne w różnych długościach i kolorach. Lampki mogą przypominać zwisające sople lodu lub gwiazdy.

Dla osób śledzących najnowsze trendy odpowiednie będą popularne węże świetlne, umożliwiające stworzenie niesamowitych dekoracji świetlnych o niestandardowych kształtach. Dzięki temu, że są bardzo elastyczne, można nimi udekorować drzewka, oplatając węża wokół pnia czy balkonu, przeplatając węże przez balustrady.

Ważne parametry świątecznych lampek

Niezależnie od kształtu lampek należy szczególną uwagę zwrócić na pewne parametry.

* Na co zwrócić uwagę podczas oświetlenia domu lub ogrodu?

Wbrew pozorom, zakup lampek świątecznych nie jest taki prosty. Wybierając je, należy zwracać uwagę na kilka parametrów. Trzeba pamiętać, że oświetlenie zewnętrzne narażone jest na negatywny wpływ niskich temperatur, wilgoci oraz zabrudzenia. Przed zakupem należy więc spojrzeć na opakowanie i poszukać oznaczenia IP – klasa ochronności. Wybierając lampki z parametrem od 44 i większym, będziesz mieć pewność, że oświetlenie wytrzyma nieprzychylne warunki pogodowe. Z kolei liczby rzymskie mówią, że:

I – oświetlenie nadaje się jedynie do użytku wewnętrznego;
II – oświetlenie może być stosowane na zewnątrz;
III – oświetlenie może być stosowane w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wybierając lampki zewnętrzne, trzeba również sprawdzić ich izolację. Elementy przeznaczone do podłączania na zewnątrz powinny być gumowe i lepiej izolowane. To zwiększy ich żywotność oraz zapobiegnie niebezpieczeństwu związanym z porażeniem prądem czy pożarem. Na opakowaniu warto szukać też pewnych symboli. Zgodnie z prawem, oświetlenie zewnętrzne powinno być oznaczone symbolami:

B
– produkt spełnia polską normę i ma aprobatę techniczną;
CE – lampki są dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

* Co będzie jeszcze przydatne?

Po wyborze właściwych lampek warto pomyśleć o dodatkowych narzędziach, które ułatwią instalację świątecznego oświetlenia. Większość producentów, do zestawów lampek zewnętrznych dołącza system przewodów zasilających oraz elementy łączeniowe. Upewnij się jednak czy znajdują się w zestawie. Przydatne będą również odporne na warunki pogodowe zaczepy oraz zszywki, aby przymocować lampki do budynku lub balustrady. Przymocujesz je za pomocą specjalnego zszywacza.  Przy dekorowaniu niezbędna będzie także drabina, aby dostać się do wyższych partii drzewek lub dachu. 

Mamy nadzieję, że odpowiednio dobrane lampki świąteczne do domu i ogrodu pozwolą Wam w pełni cieszyć się magią Bożego Narodzenia. Pamiętaj, żeby przed wyborem lampek i sposobu ich rozwieszenia porozmawiać z ekspertem Bricomarché.

Artykuły polecane:

Dekoracyjne oświetlenie na tarasie (i balkonie)

Chciałam, żeby mój taras był w czasie wiosenno-letnim przedłużeniem...

Zobacz także:

Pomysł na dekoracje małego salonu – jakie dodatki wybrać?

Mały salon ma swój niepowtarzalny urok, to fakt. Bez względu na to, ile metrów mamy do dyspozycji, salon powinien być pomieszczeniem reprezentacyjnym, przyjaznym i jasnym. Jakie meble...
Dowiedz się więcej

Dekoracje świąteczne – pomysły i inspiracje

Dekoracje świąteczne to nieodłączny element świąt pozwalający poczuć wyjątkową atmosferę. Postanowiliśmy przygotować kilka ciekawych pomysłów i inspiracji, które ubarwią te...
Dowiedz się więcej

Chodniki dywanowe – gdzie je położyć?

Zdobienie tkaninami podłóg i ścian znane jest w wielu kulturach i epokach. Moda ta utrzymuje się do dziś, jednak obecnie klienci mają ogromny wybór materiałów i kolorów, którymi mogą...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »