Dekoracje

Jak rozplanować oświetlenie w kuchni?

2015-11-10

(0)

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni gwarantuje nie tylko na komfort przygotowywania jedzenia, ale także buduje nastrój w pomieszczeniu. Dzięki niemu możemy uzyskać przytulny klimat, który sprawi, że kuchnia stanie się centrum życia w domu – miejscem, w którym z przyjemnością spożywa się posiłki, a także przesiaduje przy rozmowach nad kubkiem dobrej herbaty.


 

> Oświetlenie ogólne kuchni

 

Jak w każdym innym pomieszczeniu – kluczowy w oświetleniu kuchni pozostaje dobry wybór światła głównego. Będzie ono ważne na co dzień, ale także np. podczas prac porządkowych – aby oświetlić całą powierzchnię kuchenną. Do tego celu przeznaczyć należy lampę wiszącą, która dobrze komponować się będzie ze stylem, w jakim utrzymane jest całe wnętrze. Do wyboru mamy różnego typu lampy przysufitowe. W przypadku sufitów podwieszanych możemy z kolei zdecydować się na oprawę sufitową punktową. Dobierając światło ogólne – które standardowo używane jest najczęściej – warto zwrócić uwagę na to, aby było ono energooszczędne (świetlówki, diody LED). Dobrą opcją jest także zamontowanie włącznika ze ściemniaczem, który umożliwi regulację światła.

 

> Oświetlenie stołu

 

Stół kuchenny to miejsce spotkań rodzinnych, a często także w gronie bliskich znajomych. Niezwykle ważna jest jego prawidłowa ekspozycja światłem. Doskonale sprawdzi się do tego celu efektowny żyrandol – szczególnie w kuchniach stylizowanych na dawne. Dekoracyjny żyrandol może podkreślić charakter innych dodatków kuchennych, ale także nadać aranżacji zupełnie odmienny charakter. W kuchniach, w których stół umieszczony jest bezpośrednio przy ścianie, można zamontować boczny kinkiet z żarówką o większej mocy. Dzięki temu stół będzie dobrze oświetlony, a dodatkowo uzyskamy nastrojowy efekt.

 

> Oświetlenie do prac kuchennych

 

Blaty kuchenne, kuchenka czy zlewozmywak – to robocza część kuchni, w której wykonujemy większość czynności związanych z gotowaniem i przyrządzaniem potraw. Prace kuchenne najczęściej wykonujemy na stojąco, a tym samym zasłaniamy sobie główne źródło światła. Dla przestrzeni roboczej konieczne jest więc dodatkowe oświetlenie. Tu również sięgnąć można po odpowiednio rozlokowane kinkiety. W przypadku modnych i przestronnych kuchni z wyspą do oświetlenia miejsca pracy przydać się mogą plafony lub lampy wiszące.

 

Oświetlenie punktowe

 

Dodatkowe oświetlenie punktowe w kuchni pełni funkcję nastrojową i kreuje przytulną atmosferę we wnętrzu. Punktowe źródła światła należy dobierać tak, aby charakteryzowały się ciepłą temperaturą barwową, która będzie bardzo przyjemna dla oka. Oświetlenie punktowe lokuje się najczęściej pod półkami oraz we wnękach. Najlepiej sprawdzą się tutaj zestawy oczek ledowych lub też klimatyczne reflektorki.

Artykuły polecane:

Oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych

Oświetlenie punktowe nie tylko poprawia estetykę pomieszczeń, ale...

Zobacz także:

Pomysł na dekoracje małego salonu – jakie dodatki wybrać?

Mały salon ma swój niepowtarzalny urok, to fakt. Bez względu na to, ile metrów mamy do dyspozycji, salon powinien być pomieszczeniem reprezentacyjnym, przyjaznym i jasnym. Jakie meble...
Dowiedz się więcej

Dekoracje świąteczne – pomysły i inspiracje

Dekoracje świąteczne to nieodłączny element świąt pozwalający poczuć wyjątkową atmosferę. Postanowiliśmy przygotować kilka ciekawych pomysłów i inspiracji, które ubarwią te...
Dowiedz się więcej

Chodniki dywanowe – gdzie je położyć?

Zdobienie tkaninami podłóg i ścian znane jest w wielu kulturach i epokach. Moda ta utrzymuje się do dziś, jednak obecnie klienci mają ogromny wybór materiałów i kolorów, którymi mogą...
Dowiedz się więcej

Lampki świąteczne – jak oświetlić dom lub ogród?

Niezaprzeczalnie okres świąteczny to najpiękniejszy czas w roku. Choinka i lampki zawsze wywołują uśmiech na naszych twarzach. Aby jeszcze lepiej poczuć atmosferę zbliżających się...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »