Dekoracje

Aranżacja oświetlenia w salonie

2015-12-01

(0)

Salon to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy domu spędzają bardzo dużo czasu. Wykorzystują go o każdej porze dnia i wykonują w nim najróżniejsze czynności. Dlatego ważne jest, aby zarówno jego wyposażenie, jak i oświetlenie były na tyle uniwersalne i łatwe do modyfikacji, by można było je wygodnie przystosować do różnych sytuacji i konkretnych potrzeb. W inny sposób oświetlimy bowiem pomieszczenie, gdy będziemy w nim spożywać niedzielny obiad, a inaczej, gdy zorganizujemy tam wieczorne spotkanie czy będziemy chcieli usiąść i poczytać książkę.


 

> Główne oświetlenie górne salonu
 
Najważniejszym punktem oświetleniowym jest na pewno główne światło górne, które nie tylko służy do dobrego oświetlenia całości pomieszczenia, ale jest też często elementem dekoracyjnym, który nadaje charakter całemu wnętrzu.
 
Główna lampa – lub lampy w przypadku dużych przestrzeni – powinna być wyposażona w silne, jasne źródło światła. Musi ono zapewnić wygodne spożywanie posiłków i wykonywanie czynności wymagających dobrego oświetlenia. Nie może jednak powodować oślepiania, więc oprawy powinny być odpowiednio dobrane i umieszczone na właściwej wysokości. Dobrze, jeśli natężenie światła w głównej lampie można regulować w zależności od potrzeb. To czyni ją wygodniejszą w użyciu.
 
Do górnego oświetlenia salonu do wyboru mamy szeroką gamę lamp wiszących różnego typu. Jeśli salon urządzony jest w stylu minimalistycznym, z pewnością najlepsze będą neutralne lampy o prostych, geometrycznych kształtach, które nie zdominują wnętrza. Jeśli z kolei aranżacja wnętrza utrzymana jest w stylu dawnym, sprawdzi się efektowny żyrandol.
 
 
> Inne źródła światła
 
Oprócz głównego źródła światła, ważne są też lampy uzupełniające. Mogą to być kinkiety, lampy stojące czy drobne punkty oświetleniowe (np. reflektorki) umieszczone w suficie, obudowie kominka czy załomie ściany. Takie oświetlenie daje możliwość stworzenia specjalnego nastroju we wnętrzu i zbudowanie nowej przestrzeni.
 
Takich lamp nie należy oczywiście włączać wszystkich jednocześnie, ponieważ doprowadziłoby to do nadmiernego chaosu przestrzennego. Dobrym rozwiązaniem może być też podzielenie wnętrza za pomocą różnorodnego oświetlenia na odrębne strefy. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w większych pomieszczeniach.
 
I tak inaczej oświetlimy część wypoczynkową z sofami, a inaczej część jadalną z główny stołem lub kącik z biblioteką. Jeśli zależy nam na szczególnym efekcie wizualnym, można też do oświetlenia wnętrza zastosować w oświetleniu uzupełniającym kolorowe źródła światła, które spotęgują efekt dekoracyjny.

Artykuły polecane:

Nastrojowa sypialnia – jak zadbać o odpowiednie oświetlenie?

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w domu – przestrzeń intymna,...

Jak rozplanować oświetlenie w kuchni?

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni gwarantuje nie tylko na komfort...

Zobacz także:

Pomysł na dekoracje małego salonu – jakie dodatki wybrać?

Mały salon ma swój niepowtarzalny urok, to fakt. Bez względu na to, ile metrów mamy do dyspozycji, salon powinien być pomieszczeniem reprezentacyjnym, przyjaznym i jasnym. Jakie meble...
Dowiedz się więcej

Dekoracje świąteczne – pomysły i inspiracje

Dekoracje świąteczne to nieodłączny element świąt pozwalający poczuć wyjątkową atmosferę. Postanowiliśmy przygotować kilka ciekawych pomysłów i inspiracji, które ubarwią te...
Dowiedz się więcej

Chodniki dywanowe – gdzie je położyć?

Zdobienie tkaninami podłóg i ścian znane jest w wielu kulturach i epokach. Moda ta utrzymuje się do dziś, jednak obecnie klienci mają ogromny wybór materiałów i kolorów, którymi mogą...
Dowiedz się więcej

Lampki świąteczne – jak oświetlić dom lub ogród?

Niezaprzeczalnie okres świąteczny to najpiękniejszy czas w roku. Choinka i lampki zawsze wywołują uśmiech na naszych twarzach. Aby jeszcze lepiej poczuć atmosferę zbliżających się...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »