Budowa

Zabezpieczenie dachu przed zimą

2015-11-23

(0)

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni dachu przez wiele dni) mogą wyrządzić niemałe szkody w budynku. Warto poważnie podejść do tego zadania, ponieważ wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą być niebezpieczne w skutkach. Podpowiadamy, na co koniecznie należy zwrócić uwagę.


 

> Przegląd zimowy
 
Pierwszą rzeczą, jaką należy bezwzględnie zrobić, jest udrożnienie i oczyszczenie rynien oraz rur spustowych. W poziomych odcinkach odwodnienia dachu zalegają liście i drobne gałęzie, które z biegiem czasu rozkładają się, tworząc tym samym doskonałe podłoże dla rozwoju roślin. Gromadząca się masa roślinna nie tylko utrudnia spływ wody z dachu, ale także przyspiesza korozję rynien. Do wypłukania zanieczyszczeń z rynien wykorzystać można strumień z węża ogrodowego lub np. myjkę ciśnieniową. Czyszczenie rynien może jednak w niektórych przypadkach okazać się czynnością dość niebezpieczną, dlatego czasami lepiej poprosić o pomoc firmę dysponującą fachowym sprzętem, takim jak na przykład podnośnik koszowy.
 
Rury spustowe należy czyścić poprzez rewizję ich dolnej części. Należy także zadbać, aby spływająca z dachu woda miała swobodne ujście, a jej spływ skierowany był w odpowiednie miejsce. Może to być studnia chłonna, zestaw skrzynek rozsączających lub chociażby ogrodowa rabata.
 
W suchy, ciepły i słoneczny dzień należy – najlepiej w towarzystwie dekarza – udać się na dach w poszukiwaniu wszelkich rozszczelnień papy, obluzowanych opierzeń i pozrywanych wkrętów. Każde rozwarstwienie pokrycia dachowego może być dla domowników przykrą niespodzianką. Pogoda podczas naprawy dachu musi być sprzyjająca, aby preparaty do naprawy pokryć dachowych mogły dobrze skleić się z podłożem. Przerdzewiałe, dziurawe parapety i opierzenia muszą być bezwzględnie wymienione na nowe.
 
Wszelkie nieszczelności w pokryciu dachowym, które skutkują przedostawaniem się wody do wnętrza budynku, należy naprawiać na bieżąco bez względu na porę roku. Szczególnym przypadkiem, na który narażony jest dach wyłącznie zimą, będzie nawiewanie w różne zakamarki dachu suchego śniegu.
 
> Warto pamiętać!

»  Suchy śnieg jest lekki i sypki, a hulający na dworze, porywisty wiatr może łatwo go przemieścić w miejsca, w które woda normalnie nigdy nie dochodzi. Przy wzrastającej temperaturze powietrza zalegający śnieg będzie się roztapiał, a woda może przedostawać się do budynku. Należy uwzględnić również i taką ewentualność i dokonać przeglądu nie tylko tych najbardziej oczywistych miejsc.

»   Podstawą bezpieczeństwa dachu zimą jest zawsze jego regularne odśnieżanie!

» Dodatkową ochroną przed osuwaniem się śniegu z dachu może być zamontowanie płotek przeciwśniegowych – mogą zabezpieczyć one przechodniów przed nagłym osunięciem śniegu, ale w żaden sposób nie zastąpią systematycznego ściągania śniegu!

Artykuły polecane:

Wiosenny przegląd dachu

Dach to jeden z najbardziej narażonych na uszkodzenia i zniszczenia...

Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem?

Dach to bardzo skomplikowana konstrukcyjnie część budynku. Od jego...

Zobacz także:

Nowoczesne kominki wolnostojące

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »