Budowa

Wady i zalety posiadania kominka w domu

2015-11-02

(0)

Kominek w domu to element nie do przecenienia w jesienne czy zimowe chłody. Pozwala nie tylko szybko ogrzać się po przemarznięciu, ale także buduje ciepły i przytulny klimat pomieszczenia. Pozytywnie kojarzy się z rodzinną atmosferą, świąteczną magią lub z romantycznym wieczorem we dwoje. Podjęcie decyzji o posiadaniu kominka odbywa się zwykle na etapie planowania budowy domu. Przedstawiamy praktyczne zestawienie zalet oraz wad tego rozwiązania.


 

> Dlaczego warto mieć w domu kominek?


* Kominek to sprawne ogrzewanie uzupełniające.
 
Ogrzewanie kominkowe stanowi znakomite dopełnienie wybranej metody grzewczej. Doskonale sprawdza się w chłodnych okresach jesienno-zimowych i przy gwałtownych spadkach temperatur. W przypadku nagłej awarii centralnego ogrzewania kominek może dodatkowo okazać się niezwykle wygodnym ratunkiem.
 
* Klimat wnętrza z kominkiem jest wyjątkowy.
 
Żaden inny element nie jest w stanie nadać wnętrzu tak ciepłego i przytulnego charakteru. Wkład kominkowy opatrzyć można zabudową różnego typu – w tym także bardzo dekoracyjną, która może ponadto stać się podstawą efektownej i wyrazistej aranżacji wnętrza. Spalające się drewno kominkowe wypełnia dom niepowtarzalnym, naturalnym zapachem, który podkreśla atmosferę rodzinnych spotkań i nie tylko. Warto pamiętać, że spalanie drewna jest zdecydowanie mniej szkodliwe niż spalanie węgla.

* Kominek może stać się głównym źródłem ogrzewania.
 
Zamontowanie instalacji rozprowadzającej ciepło do wszystkich pomieszczeń domu umożliwia wykorzystanie kominka jako głównej metody grzewczej. Opcja ta może okazać się praktyczna, w wielu przypadkach jednak jej koszty będą stosunkowo wysokie. Należy wtedy użyć wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Warto jednak dobrze się zastanowić czy chcemy aby nasz salon stał się jednocześnie kotłownią.
 
> Druga strona medalu, czyli potencjalne wady posiadania kominka w domu

* Wysokie ceny instalacji
 
Koszty instalacji kominka – niezależnie od wybranej opcji – to jednorazowo bardzo duże obciążanie dla budżetu. Nakłady finansowe związane z dogrzewaniem domu kominkiem stanowią ponadto comiesięczny dodatek do innych opłat – warto jednak dobrze je przeliczyć, w wielu przypadkach może to być wariant stosunkowo ekonomiczny.

* Niewłaściwa lokalizacja kominka może powodować wiele utrudnień.
 
Miejsce kominka należy bardzo dobrze przemyśleć – powinien znajdować się jak najbliżej komina (kwestia problematyczna zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych), mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza (który umożliwi prawidłowe spalanie), ale także znajdować się w optymalnej odległości od miejsc siedzących w pomieszczeniu. Jeśli będzie ona zbyt duża – ciepło kominka może okazać się niewystarczająca, a jeśli zbyt mała – za intensywne lub wręcz nieprzyjemne.

* Problemy z dostępem do odpowiedniego opału.
 
Drewno opałowe jest tym bardziej wartościowe, im bardziej jest suche. Kluczowe pozostają więc możliwości składowania drewna we właściwych warunkach. Brak dostępu do taniego i wydajnego drewna opałowego mnoży koszty oraz nastręcza trudności logistycznych związanych z utrzymaniem kominka. Warto dodać, że w kominku najlepiej spalać drewno liściaste. Wydziela ono mniej olejków z żywicy, która powoduje zapychanie przewodów kominowych. W ofercie sklepów można znaleźć także sprasowane wióry drzewne w formie brykietu RUF. Są one wygodne w transporcie oraz składowaniu.

* Dbanie o kominek jest czasochłonne.
 
Właściwa konserwacja kominka wymaga nakładów czasu i pracy, których nie zawsze spodziewają się właściciele. Składają się na to wszystkie czynności związane z cięciem i przygotowaniem drewna, procesem rozpalania i podtrzymywania ognia, a także czyszczeniem kominka. Jedną z wad wymienianych przez posiadaczy kominków jest potrzeba ciągłego czyszczenia unoszącego się pyłu, popiołu, skrawków drewna itp. Może mieć to także wpływ na szybsze niszczenie podłogi oraz ścian wokół kominka. W przypadku dużej eksploatacji kominka warto więc zaopatrzyć się w odkurzacz do popiołu.

* Przed budową kominka należy dokładnie sprawdzić wytrzymałość fundamentów.
 
Kominek to duże obciążanie dodatkowe dla stropów czy fundamentów – niewłaściwa kalkulacja potencjalnej wytrzymałości może prowadzić do wielu komplikacji, a nawet do niebezpieczeństwa. 

Artykuły polecane:

Jak wykonać prawidłową izolację termiczną kominka?

Kominek w domu pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale i użytkowe....

Czym najlepiej palić w kominku?

Palenie w kominku to czasami jedyny sposób ogrzania domu, choć...

Zobacz także:

Nowoczesne kominki wolnostojące

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to...
Dowiedz się więcej

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »