Budowa

Tynk dekoracyjny – jak go wykonać?

2015-10-19

(0)

Tynk dekoracyjny to ciekawy i niebanalny pomysł na urozmaicenie aranżacji pomieszczenia. Ponieważ jego wykonanie nie jest bardzo trudne, to jeśli masz zacięcie artystyczne i lubisz się czasami ubrudzić, możesz z powodzeniem wykonać go własnoręcznie. Z efektu finalnego na pewno będziesz nie tylko zadowolony, ale też dumny z samodzielnie wykonanej pracy.


 

> Dlaczego tynk dekoracyjny?
 
Tynk dekoracyjny jest interesującą alternatywą dla tapet i barwnych wzorów czy okładzin ściennych. Kiedy wykonujesz go sam, zawsze będzie miał indywidualny i niepowtarzalny charakter. Tynk ma też wiele cech praktycznych, ponieważ jego faktura doskonale maskuje nierówności i uszkodzenia powierzchni. W starszym budownictwie można go również nakładać na ściany pomalowane farbą olejną, którą wystarczy mocno zmatowić i przemyć, a następnie przystąpić do nakładania tynku.
 
> Przygotowanie i wykonanie tynku dekoracyjnego
 
Na początku przygotowań oczywiście dobierz odpowiedni kolor i zastanów się, jaką strukturę powierzchni będziesz chciał uzyskać. Oprócz tego musisz zaopatrzyć się w grubą folię i taśmę malarską, aby zabezpieczyć pozostałe powierzchnie i sprzęty w pomieszczeniu. Niezbędne będą też wiertarka z mieszadłem do przygotowania masy oraz szpachelki, pędzle, wałki i ewentualnie narzędzia do wykonywania wzorów na tynku.
 
Przed przystąpieniem do wykonania tynku dekoracyjnego zagruntuj powierzchnię, na której będziesz pracować. Zrób to za pomocą wałka lub dużego pędzla oraz środka gruntującego. Następnie na przeschnięty grunt nałóż cienką warstwę masy tynkarskiej. Po jej naniesieniu powierzchnię zatrzyj przy pomocy pacy plastikowej. Zazwyczaj wykonuje się to okrężnymi ruchami. Jeśli jest taka potrzeba, to nałóż kolejną warstwę tynku, pamiętając jednak, by zrobić to przed całkowitym zaschnięciem poprzedniej masy.
 
W tym momencie musisz nadać tynkowi fakturę lub zatrzeć ją na gładko. Tutaj ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia i narzędzia, które przygotowałeś.
 
Do wykonania takiej dekoracji ściany możesz oczywiście użyć tynku barwionego w masie. Możesz też już po nałożeniu tynku zdecydować się na jego pomalowanie lub domalowanie tynku barwnego. Tu także wszystko zależy od indywidualnej wyobraźni i kreatywności.
 
Dobór odcieni musi być na pewno dostosowany do aranżacji wnętrza, ale możesz się również odważyć na wykonanie ściany w kontrastowym, ostrym i wyrazistym kolorze. Do zdobienia tego typu powierzchni dobrze sprawdzają się farby metaliczne lub z połyskiem, które odbijając światło, dodatkowo podkreślają fantazyjną fakturę ściany. Farby można nakładać zarówno wałkiem czy pędzlem, jak i gąbką lub szmatką – w każdym z przypadków uzyskując zupełnie inny efekt końcowy.

Artykuły polecane:

Sposoby na ozdobienie ściany

Chciałbyś ożywić trochę ściany w swoim mieszkaniu? A może wymagają...

Ścianki z pustaków szklanych

Z pustaków szklanych można wykonać ścianki działowe, pół ścianki...

Zobacz także:

Nowoczesne kominki wolnostojące

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to...
Dowiedz się więcej

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »