Budowa

Nowoczesne kominki wolnostojące

2015-12-08

(0)

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na budowę tradycyjnego kominka. 

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Czym jest kominek wolnostojący?

Nowoczesny kominek wolnostojący nazywany również kozą to prosty sposób na podniesienie walorów estetycznych wnętrza oraz ocieplenie domu. W zasadzie wygląd, montaż i sposób użytkowania piecyków typu koza przypomina tradycyjne kominki. Z jedną znaczącą różnicą, jaką jest łatwość ich przenoszenia.

Gdy decydujemy się na tradycyjny kominek po wybraniu miejsca i instalacji już nie będzie możliwości zmiany na inną lokalizację w domu. Kominkom wolnostojącym potrzebne jest tylko podłączenie do przewodu kominowego. W porównaniu do tradycyjnych kominków nie ma potrzeby tworzenia specjalnej obudowy, ponieważ korpus kozy jest wykonany z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów.
W większość modeli przypomina on nieobudowany wkład zwykłego kominka, a zamiast szyby może mieć zdobione, otwierane drzwiczki. Dodatkowo wyposaża się je w system podwójnego spalania spalin. Jeśli celem montażu jest ogrzewanie pomieszczenia lepiej wybrać modele żeliwne, co prawda będą się dłużej nagrzewać, ale automatycznie wydłuża się czas oddawania ciepła po tym, jak ogień na palenisku zgaśnie.

Pamiętaj! Do dużych pomieszczeń wybieraj żeliwne piecyki, a do mniejszych konstrukcje wykonane ze stali. Wiąże się to ze sposobem przekazywania ciepła do otoczenia. Piecyk żeliwny może wytwarzać zbyt dużo ciepła w małym pomieszczeniu i ciężko będzie przyjemniej spędzać obok niego czas.

Co z materiałem do palenia?

Najczęściej kominki przystosowane są do spalania drewna. Wybierając drewno do opału zwróć uwagę na zawartość żywicy. Im większa jej ilość w drewnie, tym bardziej będzie strzelać podczas palenia. Najlepszym wyborem będzie brzoza, buk, jesion lub akacja. Unikaj węgla drzewnego i kamiennego, ponieważ podczas spalania wytwarza się dużo sadzy i niebezpiecznych związków.

Kiedy wybrać nowoczesny kominek?

Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla osób nieposiadających dużej przestrzeni do zagospodarowania. Poza tym:

- to pomysł na aranżacje salonu niskim kosztem,
- kominek może pełnić funkcję urządzenia grzewczego,
- w ten sposób nawet już w istniejącym domu można zamontować kominek bez potrzeby generalnego remontu,
- to bardzo szybkie i proste w instalacji rozwiązanie.

Jak wygląda instalacja kominka wolnostojącego?

Niezbędne będzie podłączenie go do przewodu kominowego, aby bez problemu odprowadzać dym oraz powstające spaliny. Bardzo ważne! Jeśli już masz zainstalowany ten rodzaj kominka dokładnie sprawdzaj stan i szczelność podłączenia.

1. Przewód dymowy dopiera się na podstawie wielkości paleniska oraz jego rodzaju – za duży przewód powoduje ryzyko uszkodzenia kozy, z kolei zbyt mały będzie utrudniał rozpalenie ognia. I tak:
- dla paleniska z otworem o powierzchni 0,25 m2 i mniejszym wybiera się przewód  o średnicy 15 cm, dla pozostałych wybiera się większe rozmiary.
2. Przewód dymowy nie może się z niczym stykać, a odprowadzenie spalin musi przebiegać bez żadnych utrudnień.
3. Należy zabezpieczyć podłogę na której będzie stać kominek – dobrym rozwiązaniem będzie wykończenie miejsca pod kominkiem terakotą, kamieniem lub ceramiką.
4. Kominek nie może znajdować się w bliskiej odległości od ściany, jeśli nie jest ona odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wysokiej temperatury.
5. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się kominek należy zamontować dodatkowy kanał wywiewny.

Ciekawą propozycją są kominki na pellet. Pellet są ekologicznym paliwem otrzymywanym z trocin drzewnych. Takie kominki są bezpieczne, eleganckie, a dodatkowo wyposażone w automatyczne podajniki opału, dzięki czemu ogień może być podtrzymywany nawet przez 50 godzin.

Także jeśli zawsze marzyłeś o kominku, ale Twoje mieszkanie nie było dla niego odpowiednie, rozwiązaniem może być nowoczesny kominek wolnostojący, który wcale nie ustępuje tradycyjnym kominkom. Jeśli chciałbyś porozmawiać o montażu lub doborze odpowiedniego opału eksperci Bricomarché czekają na Ciebie w sklepie stacjonarnym.

Artykuły polecane:

Piece i kominki

Rozróżniamy kilka typów ogrzewania : na paliwo stałe (paleniska i...

Czym najlepiej palić w kominku?

Palenie w kominku to czasami jedyny sposób ogrzania domu, choć...

Zobacz także:

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »