Budowa

Jak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem?

2015-09-28

(0)

Dach to bardzo skomplikowana konstrukcyjnie część budynku. Od jego szczelności i niezawodności zależy dobra kondycja całego domu. Ponieważ dach chroni wnętrze przez cały rok i jest nieustannie narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, czasami zdarza się, iż mimo właściwego wykonania ulega awariom.


 

> Przede wszystkim profesjonalne wykonanie
 
O tym, czy dach będzie służył nam bezawaryjnie przez długie lata, decyduje przede wszystkim jego fachowe i profesjonalnie wykonanie. To jedyna gwarancja na szczelność i dobry wygląd. Jeśli nie jesteśmy fachowcami, na pewno nie będziemy w stanie zauważyć błędów wykonawczych w obróbce dachu, dopóki pogoda nie zacznie go testować. O tym, czy dach jest wykonany prawidłowo i czy spełnia swoje zadanie, dowiadujemy się zazwyczaj dopiero w momencie, gdy zostanie on poddany pierwszej próbie podczas opadów. Jesienne deszcze i zimowe zaleganie śniegu są swoistym sprawdzianem dla ekipy dekarskiej. Dopiero wówczas może się okazać, że pozornie prawidłowo wykonane pokrycie dachu nie jest jednak szczelne.
 
> Newralgiczne punkty
 
Na powierzchni dachu znajduje się wiele miejsc szczególnie narażonych na przeciekanie i powstawanie nieszczelności. Ich prawidłowe wykonanie jest najtrudniejszym zadaniem i sprawdzianem umiejętności dla dekarza.
 
Obróbka komina to miejsce, gdzie najczęściej powstaje szczelina. Pomiędzy ściankami komina a powierzchnią dachu bardzo trudno jest wykonać uszczelnienie, które będzie niezawodne na długie lata. Dzieje się tak, ponieważ blacha, z której jest wykonane opierzenie dekarskie, z czasem się odkształca pod wpływem temperatury, a uszczelniacz wykrusza. Aby temu zapobiec, najlepiej zastosować w takim miejscu specjalne taśmy dekarskie z warstwą klejącą, a stan oblachowania sprawdzać co kilka lat.
 
Okna dachowe to także punkty, w których przy nieprawidłowym osadzeniu łatwo o przeciek. Najważniejsze, aby podczas montażu we właściwy sposób założyć wszystkie elementy kołnierza dachowego i odpowiednio je połączyć. Trzeba pamiętać też o szczelnym oblachowaniu zewnętrznym, które chroni całość. Przyczyną przeciekania w tym miejscu może być też niewystarczające ocieplenie ościeżnicy okna, które powoduje przemarzanie.
 
Kosze dachowe to również miejsca, które także są szczególnie narażone na powstanie przecieków. Podczas opadów to właśnie do koszy spływa woda z połaci dachu, a w zimie tam najdłużej zalega śnieg. Nieszczelności w obrębie koszy są jednak najczęściej spowodowane niewłaściwym ich wykonaniem i zbyt płytko wykonaną obróbką, która nie zachodzi pod pokrycie dachowe na odpowiednią głębokość. To sprawia, że pod dach przedostaje się woda. Aby tego uniknąć, końcówki obróbki należy odpowiednio wyprofilować, a pomiędzy obróbką i dachówką zamontować odpowiednie uszczelki.
 
> Przeciek w połaci dachu
 
Zdarza się jednak, że woda zaczyna się sączyć po prostu przez pokrycie dachowe. Wówczas trzeba zlokalizować miejsce uszkodzenia i wykonać uszczelnienie. Nie jest to jednak najczęściej takie proste. Woda potrafi przedostać się bowiem przez nawet mikroskopijnej wielkości szczeliny, a jako że spływa szybko po powierzchni, to miejsce, w którym pojawia się zaciek czy mokra plama widziane od wewnątrz, niekoniecznie znajduje się w tym samym punkcie, co nieszczelność w połaci. Tego typu przecieki najczęściej pojawiają się na dachach o małym koncie nachylenia, ponieważ im dach bardziej stromy, tym woda jest z niego szybciej odprowadzana i mniej jest on narażony na przecieknie. Przyczyną nieszczelności połaci może być uszkodzenie membrany. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi podczas montażu, czy nie została ona przebita. Jeśli zauważymy choćby najmniejsze uszkodzenia, należy je od razu szczelnie zakleić taśmą naprawczą. Membrana również należy do elementów dachu, w które warto zainwestować – dobra membrana pozwala bowiem na długotrwałe zabezpieczenie połaci. Inną przyczyną przecieku może być też uszkodzenie samego pokrycia dachu na skutek silnych wiatrów czy uderzenia twardych przedmiotów. Wówczas konieczne jest wymienienie wadliwego elementu.
 
> Stała kontrola pokrycia i dobre materiały
 
Ponieważ dach w budynku to jeden z najdroższych elementów wykonywanych podczas budowy, warto zwrócić uwagę na jego profesjonalny montaż oraz zastosowanie możliwie najlepszych i najsolidniejszych materiałów. Pozwoli to w przyszłości uniknąć kosztownych remontów. Pomimo tego warto regularnie przeprowadzać przegląd dachu, aby uniknąć powstania większych uszkodzeń. To zadanie należy oczywiście powierzyć doświadczonej ekipie dekarskiej, która zauważy drobne uszkodzenia już na początku i poradzi sobie z bezpiecznym poruszaniem się po stromym dachu.

Artykuły polecane:

Pokrycia dachowe z płyt bitumicznych

Płyty bitumiczne są sprasowanymi, walcowanymi włóknami organicznymi o...

Podbitka dachowa – jak ją zamontować?

Montaż podbitki dachowej to zazwyczaj jeden z ostatnich etapów...

Zobacz także:

Nowoczesne kominki wolnostojące

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to...
Dowiedz się więcej

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »