Budowa

Dodatki do betonowania w niskich temperaturach

2015-10-28

(0)

Niskie temperatury to czynnik, który zdecydowanie nie sprzyja pracom budowlanym, dlatego też budowa domu w okresie pierwszych przymrozków nierzadko zamiera. Zdarzają się jednak okoliczności, w których nie można pozwolić sobie na zbyt długie przestoje. Pierwsze spadki temperatur bywają również nagłe i nieoczekiwane, a stopień zaawansowania czy harmonogram prac mogą nie pozwolić na ich natychmiastowe przerwanie. W przypadku betonowania w takich warunkach należy koniecznie sięgnąć po specjalne dodatki przeznaczone właśnie do niskich temperatur.


 

> Beton a niska temperatura
Problemy z betonowaniem w trakcie mrozów wynikają z faktu, iż dużą część składu mieszanki betonowej stanowi woda. Zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, co w efekcie może doprowadzić nawet do rozsadzenia betonu. Przymrozki uniemożliwiają prawidłowy proces wiązania betonu, dlatego masę trzeba odpowiednio przygotować do takich warunków atmosferycznych. Mrozoodporne dodatki do betonu dostępne na rynku pozwalają uniknąć ewentualnych komplikacji podczas prac.

> Jak działają dodatki do betonowania w niskich temperaturach?

Główne zadanie płynów oraz proszków stanowiących uzupełniacze do masy betonowej w temperaturach poniżej 0°C to przyspieszanie procesu wiązania lub twardnienia betonu. Ich wykorzystanie pozwala również na redukcję użycia wody lub obniżenie potencjalnej temperatury zamarzania (dzięki większemu wydzielaniu ciepła).

> Z czego wykonane są dodatki?

Dodatki do modyfikowania masy betonowej stanowią proporcjonalne kompozycje uzyskane z różnych składników chemicznych, w tym m.in. z chlorku wapnia, węglanu potasowego czy też azotanu wapnia. Wybierając mieszanki antymrozowe warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one odpowiedni atest Instytutu Techniki Budowlanej.

> W jakich temperaturach można używać dodatków do betonu?

Część specjalistów uważa, że bezpieczny zakres temperatur, w których można betonować z zastosowaniem dodatków mrozoodpornych, obejmuje temperatury nie niższe niż -5°C, inni przesuwają tę granicę aż do -10°C. Niezależnie od rodzaju wykorzystanych składników, zdecydowanie nie zaleca się jednak prowadzenia prac związanych z wylewaniem fundamentów czy stawianiem murów w temperaturach sięgających -15°C.

> O czym trzeba jeszcze pamiętać przy betonowaniu zimą?

Odpowiednie domieszki to podstawa bezpiecznego betonowania w okresie zimowym (oraz późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy również można zanotować temperatury ujemne). Oprócz nich należy jednak uwzględnić kilka innych elementów, które mogą uchronić przed ryzykiem niepowodzenia prac.
Wiele zależy także od wykorzystania wysokojakościowego i wytrzymałego cementu o jak najlepszych parametrach. Warto przemyśleć także możliwość dodatkowej ochrony termicznej betonu – stosując do tego celu np. styropian lub wełnę mineralną. Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie betonu przed innymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady deszczu ze śniegiem czy śniegu, roztopy lub silne wiatry. 

Artykuły polecane:

Przygotowanie zapraw i betonu

Beton to materiał niezbędny przy wykonywaniu fundamentów, schodów czy...

Zobacz także:

Nowoczesne kominki wolnostojące

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to...
Dowiedz się więcej

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »