Budowa

Do czego służy lakierobejca?

2015-11-02

(0)

Lakierobejca to popularny środek do malowania i zabezpieczania powierzchni drewnianych. Można ją stosować zarówno do ochrony powierzchni surowego drewna (malując je uprzednio impregnatem bezbarwnym, dzięki czemu otrzymamy powierzchnię odporną na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych), jak i do malowania renowacyjnego, czyli na powierzchnię oczyszczoną po usunięciu poprzedniej powłoki malarskiej. 


 

> Rodzaje lakierobejcy

 

Lakierobejce występują w kilku wariantach, dzięki czemu nadają się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wykorzystać je można do mebli i elementów drewnianych w aranżacji pomieszczeń, ale także do różnych przedmiotów użytkowych (np. ramy do obrazów, drewniane skrzynki itp.). Przeznaczeniem zewnętrznym z kolei mogą być drewniane elementy domu, architektury ogrodu czy też meble ogrodowe. Produkty te można też podzielić ze względu na rodzaj powierzchni, jaką otrzymamy po ich nałożeniu. Lakierobejce mogą tworzyć bowiem powłoki błyszczące, półmatowe lub matowe.
 
1. Lakierobejce akrylowe są farbami wodorozcieńczalnymi, więc nie mają nieprzyjemnego, ostrego zapachu, co sprawia, że warto stosować je w pomieszczeniach.

2. Lakierobejce alkidowe to z kolei środki zarówno wodorozcieńczalne, jak i rozpuszczalnikowe, dlatego można wybrać je zależnie od miejsca zastosowania.

3. Lakierobejce poliuretanowe są wyłącznie wodorozcieńczalne. Ponieważ powłoka, którą tworzą, jest bardzo odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, to polecane są do zastosowań na zewnątrz budynków. Ich zaletą jest też szybki czas schnięcia.

4. Ostatni rodzaj to lakierobejce alkidowo-uretanowe, które tworzą powierzchnie bardzo twarde i wytrzymałe na potencjalne uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne. Polecane są do stosowania zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz, zwłaszcza na elementach narażonych na obtarcia lub intensywne użytkowanie.
 
> Zalety lakierobejcy

Lakierobejca często traktowana jest jako produkt, który pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ jego stosowanie nie musi wymagać nanoszenia na malowane elementy dwóch osobnych środków – barwiącego oraz zabezpieczającego powierzchnię.

Jest to artykuł łatwy w aplikacji, który nie tworzy zacieków, a przede wszystkim nie wymaga szczególnych umiejętności przy nakładaniu. Z powodzeniem stosować go mogą nawet początkujący.

Produkt ten pokrywa powierzchnię równo, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego rysunku słojów. Podkreślanie unikatowości i niepowtarzalności rozmieszczenia słojów to cecha wyróżniająca lakierobjecy, dzięki której można uzyskać stylowy efekt przy renowacji drewna.

Lakierobejca nie tylko barwi powierzchnię, ale też zabezpiecza ją przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Środki tego typu mogą posiadać standardowe właściwości impregnujące, ale również zabezpieczające przed owadami i rozwojem pleśni (co jest szczególnie istotne w przypadku np. drewnianych mebli ogrodowych).

Lakierobejce zawierają także często składnik chroniący powierzchnię przed silnym promieniowaniem UV, dzięki czemu powłoka, którą tworzą, jest elastyczna oraz trwała i nie łuszczy się wraz z upływem czasu.

Lakierobejce dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej (dlatego łatwo dopasować je do każdej realizacji), a także w wariantach o różnym przeznaczeniu (lakierobejca do wnętrz czy też do użytku zewnętrznego).

Artykuły polecane:

Lakierowanie parkietu

Na rynku dostępne są następujące rodzaje lakierów: - lakier...

Zobacz także:

Nowoczesne kominki wolnostojące

Zbliżają się święta, a siedzenie z ciepłą herbatą przy kominku z całą rodziną z pewnością pozwoli poczuć wyjątkową atmosferę tego okresu. Co więcej, kominki wolnostojące to...
Dowiedz się więcej

Zabezpieczenie dachu przed zimą

Późna jesień to najwyższy czas na kompleksowy przegląd dachu i jego poszczególnych elementów. Nadchodzące długotrwałe opady deszczu i śniegu (który może zalegać na powierzchni...
Dowiedz się więcej

Jak wyciszyć mieszkanie lub dom?

Ruchliwa ulica za oknem, bliskość dworca kolejowego lub lotniska, głośni sąsiedzi lub po prostu cienkie ściany – jest wiele powodów, które sprawiają, że narzekamy na hałas w swoich...
Dowiedz się więcej

Izolacja poddasza – czego potrzebujesz i jak to zrobić? cz. 2

W poprzedniej części dowiedziałeś się dlaczego warto ocieplić poddasze, czego unikać i jakich materiałów będziesz potrzebować. W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak krok po kroku...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »