Blog

Świeca najlepsza przyjaciółka dekoratora

2017-11-29, Iza

(0)
Wielokrotnie wspominaliśmy już o świecach. Mówiliśmy o nich w kontekście hygge, sprawdzonych i udanych prezentów wnętrzarskich oraz lampionów, przygotowywanych na długie, jesienne i zimowe wieczory.
Świece są bez wątpienia dostojne i tworzą nastrój. Kojarzą nam się z czasem Bożego Narodzenia - wierzącym z nabożeństwem, z ważnymi uroczystościami, z wieńcem adwentowym. Polacy bardziej lubią świece zapachowe i kolorowe i częściej używają ich do dekorowania domu, a mniej do zapalania. Teraz w sklepach widzimy znacznie więcej świec w sprzedaży niż kiedyś. Dzieje się tak za sprawą ogólnie panujących trendów oraz skandynawskich sieciówek.

Jak wykorzystywać świece? Można to robić na wiele sposobów:

Jako element nakrycia stołu, nie tylko podczas wystawnych posiłków, ale na codzień;
Na komodach, szafkach;
Na parapecie, nawet więcej niż jedną;
W łazience, nie tylko wokół wanny;
W lampionach, w hollu albo na ganku lub w salonie;
Na półkach, w wybranych miejscach w domu;
Na stole lub stoliku kawowym;

Świece możesz ustawiać na specjalnych półmiskach i tacach, ale oczywiście najbezpieczniejsze są te w szklanych pojemnikach, lampionach albo ceramicznych kominkach. Poniżej przedstawię Ci kilka oryginalnych pomysłów na świece, które możesz wykonać samodzielnie.

Świece w butelkach

Przygotuj kilka czystych, przeźroczystych, szklanych butelek. Butelki wypełnij wodą, a wewnątrz umieść zielone gałązki z krzaków lub łodygi zielonych kwiatów doniczkowych (jak szczepki). Na szyjce butelki umieść białą, długą świeczkę, jak korek. W ten sposób powstanie bardzo oryginalny świecznik. Uwaga! Rośliny musisz co jakiś czas wymieniać, bo z czasem zgniją.

Brokatowy lampion

Szklany lampion o równych ściankach posmaruj klejem do decoupage lub introligatorskim. Rozprowadź klej równomiernie, na przykład przy pomocy pędzelka. Wysyp brokat i obtocz w nim lampion. Po wyschnięciu do środka włóż tealighty lub świeczkę.

Świeca w słoiku - minimalizm


Do starego słoika (na jego gwincie) przytwierdź wytrzymały naturalny sznur lub drut. Jeśli do sznura przymocujesz drugi sznurek, powstanie rączka, uchwyt. Do słoika włóż świeczkę, możesz też dodać dodatkowe ozdoby: szyszkę, gałązkę, kamienie – według uznania.


Świeca w donicy


W glinianej, surowej doniczce z ziemią zamocuj świecę tak, aby stała stabilnie. Następnie ziemię przykryj mchem florystycznym (taki mech kupuje się w kwiaciarni). Otrzymasz bardzo oryginalną ozdobę w stylu eko.

Recyckling starej filiżanki

Jeśli masz starą filiżankę, która nie nadaje się do picia, a nie chcesz jej wyrzucić, bo ma dla Ciebie wartość sentymentalną – zrób z niej świeczkę. Resztki starych świec rozpuszczamy w kąpieli wodnej i wlewamy zawartość do filiżanki z bawełnianym knotem. Czekamy, aż zastygnie.

Recykling świecowych kredek


Kolorowe świecowe kredki roztapiamy w kąpieli wodnej. Spody białej, kupowanej świecy lub kilku moczymy w kolorowej cieczy i zostawiamy do wyschnięcia. Stworzymy w ten sposób bardzo oryginalne dwukolorowe egzemplarze. Takie świece dobrze wyglądają w większej grupie.

Ostatnie artykuły:

Owijane styropianowe bombki - DIY

Styropianowe kule, bardzo często spotykane w sprzedaży, pozwalają nam...

Pomysł na eko karmnik dla ptaków - DIY

Jeśli nie masz jeszcze swojego karmnika w ogrodzie, pokażemy Ci , jak w...

Wieniec adwentowy - DIY

Już za chwilę rozpoczyna się adwent! Każdy kolejny tydzień przybliży...

Zobacz także:

Owijane styropianowe bombki - DIY

Styropianowe kule, bardzo często spotykane w sprzedaży, pozwalają nam samodzielnie wykonać oryginalne bombki na choinkę. Dziś pokażemy Ci jeden z pomysłów na takie zdobienie, kule...
Dowiedz się więcej

Pomysł na eko karmnik dla ptaków - DIY

Jeśli nie masz jeszcze swojego karmnika w ogrodzie, pokażemy Ci , jak w szybki sposób zrobić eko karmnik. Jego zaletą jest to, że jest bezpieczny dla ptaków, nie niszczy środowiska oraz...
Dowiedz się więcej

Wieniec adwentowy - DIY

Już za chwilę rozpoczyna się adwent! Każdy kolejny tydzień przybliży nas do rodzinnych przygotować i spotkań w ukochanym gronie!
Dowiedz się więcej

Świąteczna skarpeta ze swetra - DIY

Bardzo często w naszej szafie zalegają stare, niepotrzebne ciuchy! Jak nadać im nowe życie zamiast je wyrzucać, gdy są już zniszczone i nie nadają się do noszenia? To bardzo proste!...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »