Blog

Praktyczny poradnik dla właściciela auta

2017-10-31

(0)

Wiesiek Skiba, złota rączka Bricomarché
Samochód to obecnie podstawowy środek lokomocji, niezbędny praktycznie w każdej rodzinie, ale także w każdej firmie. Chcąc nie chcąc, każdy z nas z niego korzysta, a podczas codziennej eksploatacji potrzebuje pewnych akcesoriów, koniecznych do prawidłowego użytkowania lub konserwacji pojazdu. Sprawdź, jakie wyposażenie przyda Ci się zimą, a jakie latem.

Samochód zimą

Zima to szczególnie trudny okres zarówno dla kierowców, którzy muszą poświęcić prowadzeniu auta znacznie więcej uwagi, jak i dla samochodów, szczególnie tych, które nie są parkowane w garażach czy pod zadaszeniem. Pierwsze skojarzenie z samochodem i zimą to opony. Zimowe opony, wyprodukowane z odpowiedniej mieszanki gumy, są podstawą bezpiecznego poruszania się po zaśnieżonych drogach i o tym raczej żadnemu użytkownikowi samochodu nie trzeba przypominać. Przezorny kierowca sprawdzi jednak przed zimą także akumulator i możliwość uruchamiania samochodu przy niskich temperaturach otoczenia. Akumulator można sprawdzić samemu lub skorzystać z usług warsztatu samochodowego, a w przypadku wątpliwości trzeba rozważyć wymianę starego akumulatora na nowy. Niezależnie od powyższego, warto zaopatrzyć się również w solidne kable rozruchowe, które umieszczone w bagażniku mogą się zawsze przydać, jeżeli nie nam, to do poratowania innego właściciela samochodu, który nie może uruchomić swego pojazdu w mroźny poranek.
Przed zimą trzeba także sprawdzić stan wycieraczek, zarówno przedniej jak i tylnej szyby, oraz ewentualnie wymienić pióra na nowe, które zapewnią sprawne oczyszczenie szyb podczas opadów i tym samym lepszą widoczność. Warto także wspomnieć o dostępnych w sprzedaży preparatach typu Antifog lub „niewidzialna wycieraczka” – przeciwdziałają parowaniu szyb i kosztują naprawdę niewiele, a oszczędzają sporo nerwów i czynią jazdę znacznie bezpieczniejszą. Obowiązkowym wyposażeniem naszego pojazdu są oczywiście skrobaczki do szyb, odmrażacze do szyb i zamków samochodowych, przyda się też osłona antyszronowa na przednią szybę.
Niskie temperatury i częste opady deszczu lub śniegu działają niszcząco na poszczególne elementy samochodu, dlatego ważne są także specjalne kosmetyki do konserwacji, smarowania i zabezpieczania elementów gumowych i z tworzyw sztucznych. Dotyczy to na przykład silikonu w sprayu lub specjalnych płynów do uszczelek, które odpowiednio wcześnie zastosowane zapobiegają przywieraniu, przymarzaniu i niszczeniu gumowych uszczelek.

A latem…

Okres letni, w przeciwieństwie do zimowego, nie jest tak wymagający i ekstremalny. Latem bardziej jednak dbamy o czystość swojego pojazdu, gdyż ładna pogoda i mniej opadów sprawiają, że można się dłużej cieszyć świeżo posprzątanym i czystym autem. Latem swój mini garaż trzeba zatem wyposażyć przede wszystkim w zestaw akcesoriów i kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Zestaw powinien być kompletny i obejmować szampon, wosk koloryzujący, pasty czyszczące oraz preparaty do konserwacji opon, np. czernidła. Przydadzą się także specjalne płyny do czyszczenia tapicerki czy prania foteli samochodowych, a także spraye przeznaczone do czyszczenia kokpitu i plastikowych elementów wyposażenia każdego auta. Jeżeli chodzi o dodatkowe wyposażenie, o które dobrze zadbać latem, a szczególnie przed podróżami, to warto tutaj wspomnieć o kompresorach do pompowania kół (są takie działające po podłączeniu do gniazdka zapalniczki samochodowej), zestawach naprawczych do kół czy miernikach do pomiaru ciśnienia w oponach. Tego typu akcesoria kosztują niewiele, zajmują też mało miejsca w bagażniku, a warto je mieć tak na wszelki wypadek, w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony. Wspominając o podróżach i wyjazdach, nie sposób zapomnieć o komforcie podróżowania. Szczególnie dla dzieci przydatne okażą się zatem praktyczne osłonki przeciwsłoneczne na boczne szyby, a także organizery umieszczane na przednich fotelach, z których można korzystać w czasie jazdy. 

Ostatnie artykuły:

Owijane styropianowe bombki - DIY

Styropianowe kule, bardzo często spotykane w sprzedaży, pozwalają nam...

Pomysł na eko karmnik dla ptaków - DIY

Jeśli nie masz jeszcze swojego karmnika w ogrodzie, pokażemy Ci , jak w...

Wieniec adwentowy - DIY

Już za chwilę rozpoczyna się adwent! Każdy kolejny tydzień przybliży...

Zobacz także:

Owijane styropianowe bombki - DIY

Styropianowe kule, bardzo często spotykane w sprzedaży, pozwalają nam samodzielnie wykonać oryginalne bombki na choinkę. Dziś pokażemy Ci jeden z pomysłów na takie zdobienie, kule...
Dowiedz się więcej

Pomysł na eko karmnik dla ptaków - DIY

Jeśli nie masz jeszcze swojego karmnika w ogrodzie, pokażemy Ci , jak w szybki sposób zrobić eko karmnik. Jego zaletą jest to, że jest bezpieczny dla ptaków, nie niszczy środowiska oraz...
Dowiedz się więcej

Wieniec adwentowy - DIY

Już za chwilę rozpoczyna się adwent! Każdy kolejny tydzień przybliży nas do rodzinnych przygotować i spotkań w ukochanym gronie!
Dowiedz się więcej

Świąteczna skarpeta ze swetra - DIY

Bardzo często w naszej szafie zalegają stare, niepotrzebne ciuchy! Jak nadać im nowe życie zamiast je wyrzucać, gdy są już zniszczone i nie nadają się do noszenia? To bardzo proste!...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »