Blog

Praktyczny poradnik dla właściciela auta

2017-10-31

(0)

Wiesiek Skiba, złota rączka Bricomarché
Samochód to obecnie podstawowy środek lokomocji, niezbędny praktycznie w każdej rodzinie, ale także w każdej firmie. Chcąc nie chcąc, każdy z nas z niego korzysta, a podczas codziennej eksploatacji potrzebuje pewnych akcesoriów, koniecznych do prawidłowego użytkowania lub konserwacji pojazdu. Sprawdź, jakie wyposażenie przyda Ci się zimą, a jakie latem.

Samochód zimą

Zima to szczególnie trudny okres zarówno dla kierowców, którzy muszą poświęcić prowadzeniu auta znacznie więcej uwagi, jak i dla samochodów, szczególnie tych, które nie są parkowane w garażach czy pod zadaszeniem. Pierwsze skojarzenie z samochodem i zimą to opony. Zimowe opony, wyprodukowane z odpowiedniej mieszanki gumy, są podstawą bezpiecznego poruszania się po zaśnieżonych drogach i o tym raczej żadnemu użytkownikowi samochodu nie trzeba przypominać. Przezorny kierowca sprawdzi jednak przed zimą także akumulator i możliwość uruchamiania samochodu przy niskich temperaturach otoczenia. Akumulator można sprawdzić samemu lub skorzystać z usług warsztatu samochodowego, a w przypadku wątpliwości trzeba rozważyć wymianę starego akumulatora na nowy. Niezależnie od powyższego, warto zaopatrzyć się również w solidne kable rozruchowe, które umieszczone w bagażniku mogą się zawsze przydać, jeżeli nie nam, to do poratowania innego właściciela samochodu, który nie może uruchomić swego pojazdu w mroźny poranek.
Przed zimą trzeba także sprawdzić stan wycieraczek, zarówno przedniej jak i tylnej szyby, oraz ewentualnie wymienić pióra na nowe, które zapewnią sprawne oczyszczenie szyb podczas opadów i tym samym lepszą widoczność. Warto także wspomnieć o dostępnych w sprzedaży preparatach typu Antifog lub „niewidzialna wycieraczka” – przeciwdziałają parowaniu szyb i kosztują naprawdę niewiele, a oszczędzają sporo nerwów i czynią jazdę znacznie bezpieczniejszą. Obowiązkowym wyposażeniem naszego pojazdu są oczywiście skrobaczki do szyb, odmrażacze do szyb i zamków samochodowych, przyda się też osłona antyszronowa na przednią szybę.
Niskie temperatury i częste opady deszczu lub śniegu działają niszcząco na poszczególne elementy samochodu, dlatego ważne są także specjalne kosmetyki do konserwacji, smarowania i zabezpieczania elementów gumowych i z tworzyw sztucznych. Dotyczy to na przykład silikonu w sprayu lub specjalnych płynów do uszczelek, które odpowiednio wcześnie zastosowane zapobiegają przywieraniu, przymarzaniu i niszczeniu gumowych uszczelek.

A latem…

Okres letni, w przeciwieństwie do zimowego, nie jest tak wymagający i ekstremalny. Latem bardziej jednak dbamy o czystość swojego pojazdu, gdyż ładna pogoda i mniej opadów sprawiają, że można się dłużej cieszyć świeżo posprzątanym i czystym autem. Latem swój mini garaż trzeba zatem wyposażyć przede wszystkim w zestaw akcesoriów i kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Zestaw powinien być kompletny i obejmować szampon, wosk koloryzujący, pasty czyszczące oraz preparaty do konserwacji opon, np. czernidła. Przydadzą się także specjalne płyny do czyszczenia tapicerki czy prania foteli samochodowych, a także spraye przeznaczone do czyszczenia kokpitu i plastikowych elementów wyposażenia każdego auta. Jeżeli chodzi o dodatkowe wyposażenie, o które dobrze zadbać latem, a szczególnie przed podróżami, to warto tutaj wspomnieć o kompresorach do pompowania kół (są takie działające po podłączeniu do gniazdka zapalniczki samochodowej), zestawach naprawczych do kół czy miernikach do pomiaru ciśnienia w oponach. Tego typu akcesoria kosztują niewiele, zajmują też mało miejsca w bagażniku, a warto je mieć tak na wszelki wypadek, w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony. Wspominając o podróżach i wyjazdach, nie sposób zapomnieć o komforcie podróżowania. Szczególnie dla dzieci przydatne okażą się zatem praktyczne osłonki przeciwsłoneczne na boczne szyby, a także organizery umieszczane na przednich fotelach, z których można korzystać w czasie jazdy. 

Komentarze (1)

Franciszek

2017-12-27
Jak myć auto zimą

0 na 5

Polecam osobiście korzystać z myjni automatycznych, a w szczególności tych w technologii laserwash (Jest to technologia nowa i nieznana - http://www.laserwash.pl/ polecam sie zapoznać) Mocno już rozsławione myjnie tego typu na zachodzie. Myją one całe nasze auto, ale także podwozie, co jest niesamowicie ważne zimą, gdyż tam gromadzi się całe błoto, sól i wszelkiego rodzaju chemikalia, które mogą przyśpieszyć proces korozji. Myjnie tego typu też kompletnie suszą pojazd po umyciu, co zapobiega zamarzaniu. Nie zostawiają one śladów na lakierze, ani nie matowią go jak tradycyjna szczota. Powiem, że nie byłem z początku przekonany, ale odkąd taka myjnia istnieje w moim mieście, to zimą jest to mój numer jeden, a powinniśmy w tym okresie szczególnie pamiętać o myciu naszego auta.

+ Plusy:

- Minusy:

OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »