Blog

Obowiązkowe wyposażenie w każdym mieszkaniu

2018-02-07

(0)

Wiesiek Skiba, złota rączka Bricomarché
W każdym mieszkaniu powinien się znaleźć zestaw narzędzi – przydadzą się do wykonania drobnych napraw lub w innej awaryjnej sytuacji. Choć nie każdy jest majsterkowiczem, podstawowe narzędzia zawsze warto mieć pod ręką. 

Narzędzia codziennego użytku

Do narzędzi niezbędnych w każdym mieszkaniu należą:

klucze i śrubokręty
Podstawowe narzędzia to oczywiście zestaw kluczy i śrubokrętów pozwalających wykonać różne prace naprawcze – np. dokręcenie obluzowanych zawiasów czy wyregulowanie okien. Ważne, aby klucze były różnych rozmiarów, zapewniając możliwość dokręcenia lub odkręcenia śrub o różnych rozmiarach, natomiast śrubokręty miały różną długość oraz różne rodzaje i wielkości końcówek.

W domu wystarczy zestaw kluczy płaskich, chociaż wiadomo, że lepiej mieć w zanadrzu również klucze oczkowe czy przegubowe. Przy skręcaniu mebli stosuje się także klucze imbusowe, ale one są zazwyczaj dostarczane wraz z zestawem mebli przez producenta.

Śrubokręty muszą mieć różne rozmiary i długości grotów, aby posłużyły zarówno do zamocowania masywnej śruby w kołku rozporowym, jak i rozkręcenia budzika w celu naprawy, gdzie śrubki są niewielkie. W domowym użyciu trzeba mieć śrubokręty z końcówką płaską, krzyżakową, rzadziej gwiazdkową (torx). Dobrym rozwiązaniem są specjalne zestawy śrubokrętów, składające się z uchwytu i wymiennych końcówek, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i jest niezwykle praktyczne.

klucz francuski lub nastawny
Kolejnym narzędziem, które prędzej czy później na pewno się przyda, jest klucz francuski lub klucz nastawny. Klucze tego typu mają regulowane szczęki, co pozwala chwycić i łatwo odkręcić każdą śrubę, a możliwość regulacji oraz użycia znacznej siły sprawia, że przydadzą się szczególnie podczas prac hydraulicznych – np. dokręcenia lub odkręcenia zaworów, kranika przy spłuczce czy nawet węża odpływowego przy pralce.

młotek
Dopełnieniem naszego mini warsztatu powinien być młotek ślusarski, niezbyt dużych rozmiarów, z pewnym zamocowaniem obucha i lekkim, drewnianym trzonkiem. Młotek przyda się podczas montażu mebli czy w przypadku konieczności wbijania gwoździ.


Narzędzia pomiarowe

W żadnym mieszkaniu nie powinno zabraknąć drobnych narzędzi pomiarowych, potrzebnych przy planowaniu zakupu mebli w czy przygotowaniach do remontu. Przyda się zarówno składana metrówka, jak i taśma miernicza o długości 2 m lub 5 m, pozwalająca dokonać szybkich i pewnych pomiarów. Uzupełnieniem narzędzi pomiarowych jest poziomnica, przeznaczona do wypoziomowania (lub wypionowania) ustawianych mebli, nowej pralki czy nawet płaskiego telewizora zawieszanego na ścianie.
Narzędzia elektryczne


Prowadzenie prac elektrycznych lepiej powierzyć osobie posiadającej odpowiednie kompetencje i doświadczenie, ale w mieszkaniu nie powinno zabraknąć śrubokrętów i szczypców wyposażonych w izolowane od napięcia rękojeści. Dla naszego bezpieczeństwa konieczne jest także wyłączenie bezpieczników przed rozpoczęciem jakichkolwiek, nawet drobnych prac elektrycznych. Do sprawdzenia przewodów przyda się także tzw. probówka, czyli śrubokręt z półprzezroczystą obudową stanowiący próbnik (tester) napięcia, za pomocą którego sprawdzimy obecność napięcia w przewodach. Próbnik jest także wygodnym i bezpiecznym narzędziem, które zastosujemy montując gniazdko elektryczne lub włączniki światła. Dopełnieniem narzędzi do drobnych prac elektrycznych musi być zawsze taśma izolacyjna, która przyda się do zabezpieczania przewodów, np. w trakcie malowania, gdy gniazdka i włączniki są zdemontowane.Elektronarzędzia

W każdym mieszkaniu niezbędne są podstawowe elektronarzędzia pomocne w pracach montażowych – np. wkrętarka akumulatorowa, niezbędna przy uciążliwym i pracochłonnym skręcaniu mebli, oraz oczywiście wiertarka. W domowym użyciu wystarczy niewielka wiertarka o niezbyt wysokiej mocy (600-800 W). Warto jednak, aby miała możliwość regulacji obrotów oraz możliwość użycia udaru wspomagającą wykonywanie otworów również w twardych podłożach. Wiertarka o takich parametrach pozwoli wywiercić otwory pod kołki montażowe w cegle, pustakach lub bloczkach. Wraz z wiertarką warto skompletować zestaw wierteł do wykonywania otworów w betonie, drewnie oraz szkle (płytkach ceramicznych), a także tak przydatne akcesoria, jak na przykład otwornica.

Ostatnie artykuły:

Najbardziej kreatywne sposoby na oświetlenie wnętrz

Oświetlenie w każdym wnętrzu odgrywa niezwykle istotną rolę. Dotyczy...

Wieszak ze słoikiem na drobniaki - DIY

Motywów zbierania drobniaków w naczyniach jest bardzo dużo. Od...

Zobacz także:

Najbardziej kreatywne sposoby na oświetlenie wnętrz

Oświetlenie w każdym wnętrzu odgrywa niezwykle istotną rolę. Dotyczy ona nie tylko aspektu praktycznego ale też wkładu w budowanie atmosfery panującej w pomieszczeniu oraz jego...
Dowiedz się więcej

Wieszak ze słoikiem na drobniaki - DIY

Motywów zbierania drobniaków w naczyniach jest bardzo dużo. Od wyrabiania w sobie nawyku odkładania pieniędzy, po pozbywanie się ciężaru z portfela, edukację finansową dzieci lub inne....
Dowiedz się więcej

Organizacja kabli i ładowarek - DIY

Kable, kabelki, ładowarki – mamy w domu tego coraz więcej. W jednym z filmów (link ) pokazywaliśmy jak wykorzystywać makulaturowe odpady do organizowania przestrzeni kablowej w domu....
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »