Blog

Obowiązkowe wyposażenie w każdym mieszkaniu

2018-02-07

(0)

Wiesiek Skiba, złota rączka Bricomarché
W każdym mieszkaniu powinien się znaleźć zestaw narzędzi – przydadzą się do wykonania drobnych napraw lub w innej awaryjnej sytuacji. Choć nie każdy jest majsterkowiczem, podstawowe narzędzia zawsze warto mieć pod ręką. 

Narzędzia codziennego użytku

Do narzędzi niezbędnych w każdym mieszkaniu należą:

klucze i śrubokręty
Podstawowe narzędzia to oczywiście zestaw kluczy i śrubokrętów pozwalających wykonać różne prace naprawcze – np. dokręcenie obluzowanych zawiasów czy wyregulowanie okien. Ważne, aby klucze były różnych rozmiarów, zapewniając możliwość dokręcenia lub odkręcenia śrub o różnych rozmiarach, natomiast śrubokręty miały różną długość oraz różne rodzaje i wielkości końcówek.

W domu wystarczy zestaw kluczy płaskich, chociaż wiadomo, że lepiej mieć w zanadrzu również klucze oczkowe czy przegubowe. Przy skręcaniu mebli stosuje się także klucze imbusowe, ale one są zazwyczaj dostarczane wraz z zestawem mebli przez producenta.

Śrubokręty muszą mieć różne rozmiary i długości grotów, aby posłużyły zarówno do zamocowania masywnej śruby w kołku rozporowym, jak i rozkręcenia budzika w celu naprawy, gdzie śrubki są niewielkie. W domowym użyciu trzeba mieć śrubokręty z końcówką płaską, krzyżakową, rzadziej gwiazdkową (torx). Dobrym rozwiązaniem są specjalne zestawy śrubokrętów, składające się z uchwytu i wymiennych końcówek, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i jest niezwykle praktyczne.

klucz francuski lub nastawny
Kolejnym narzędziem, które prędzej czy później na pewno się przyda, jest klucz francuski lub klucz nastawny. Klucze tego typu mają regulowane szczęki, co pozwala chwycić i łatwo odkręcić każdą śrubę, a możliwość regulacji oraz użycia znacznej siły sprawia, że przydadzą się szczególnie podczas prac hydraulicznych – np. dokręcenia lub odkręcenia zaworów, kranika przy spłuczce czy nawet węża odpływowego przy pralce.

młotek
Dopełnieniem naszego mini warsztatu powinien być młotek ślusarski, niezbyt dużych rozmiarów, z pewnym zamocowaniem obucha i lekkim, drewnianym trzonkiem. Młotek przyda się podczas montażu mebli czy w przypadku konieczności wbijania gwoździ.


Narzędzia pomiarowe

W żadnym mieszkaniu nie powinno zabraknąć drobnych narzędzi pomiarowych, potrzebnych przy planowaniu zakupu mebli w czy przygotowaniach do remontu. Przyda się zarówno składana metrówka, jak i taśma miernicza o długości 2 m lub 5 m, pozwalająca dokonać szybkich i pewnych pomiarów. Uzupełnieniem narzędzi pomiarowych jest poziomnica, przeznaczona do wypoziomowania (lub wypionowania) ustawianych mebli, nowej pralki czy nawet płaskiego telewizora zawieszanego na ścianie.
Narzędzia elektryczne


Prowadzenie prac elektrycznych lepiej powierzyć osobie posiadającej odpowiednie kompetencje i doświadczenie, ale w mieszkaniu nie powinno zabraknąć śrubokrętów i szczypców wyposażonych w izolowane od napięcia rękojeści. Dla naszego bezpieczeństwa konieczne jest także wyłączenie bezpieczników przed rozpoczęciem jakichkolwiek, nawet drobnych prac elektrycznych. Do sprawdzenia przewodów przyda się także tzw. probówka, czyli śrubokręt z półprzezroczystą obudową stanowiący próbnik (tester) napięcia, za pomocą którego sprawdzimy obecność napięcia w przewodach. Próbnik jest także wygodnym i bezpiecznym narzędziem, które zastosujemy montując gniazdko elektryczne lub włączniki światła. Dopełnieniem narzędzi do drobnych prac elektrycznych musi być zawsze taśma izolacyjna, która przyda się do zabezpieczania przewodów, np. w trakcie malowania, gdy gniazdka i włączniki są zdemontowane.Elektronarzędzia

W każdym mieszkaniu niezbędne są podstawowe elektronarzędzia pomocne w pracach montażowych – np. wkrętarka akumulatorowa, niezbędna przy uciążliwym i pracochłonnym skręcaniu mebli, oraz oczywiście wiertarka. W domowym użyciu wystarczy niewielka wiertarka o niezbyt wysokiej mocy (600-800 W). Warto jednak, aby miała możliwość regulacji obrotów oraz możliwość użycia udaru wspomagającą wykonywanie otworów również w twardych podłożach. Wiertarka o takich parametrach pozwoli wywiercić otwory pod kołki montażowe w cegle, pustakach lub bloczkach. Wraz z wiertarką warto skompletować zestaw wierteł do wykonywania otworów w betonie, drewnie oraz szkle (płytkach ceramicznych), a także tak przydatne akcesoria, jak na przykład otwornica.

Ostatnie artykuły:

Owijane styropianowe bombki - DIY

Styropianowe kule, bardzo często spotykane w sprzedaży, pozwalają nam...

Pomysł na eko karmnik dla ptaków - DIY

Jeśli nie masz jeszcze swojego karmnika w ogrodzie, pokażemy Ci , jak w...

Wieniec adwentowy - DIY

Już za chwilę rozpoczyna się adwent! Każdy kolejny tydzień przybliży...

Zobacz także:

Owijane styropianowe bombki - DIY

Styropianowe kule, bardzo często spotykane w sprzedaży, pozwalają nam samodzielnie wykonać oryginalne bombki na choinkę. Dziś pokażemy Ci jeden z pomysłów na takie zdobienie, kule...
Dowiedz się więcej

Pomysł na eko karmnik dla ptaków - DIY

Jeśli nie masz jeszcze swojego karmnika w ogrodzie, pokażemy Ci , jak w szybki sposób zrobić eko karmnik. Jego zaletą jest to, że jest bezpieczny dla ptaków, nie niszczy środowiska oraz...
Dowiedz się więcej

Wieniec adwentowy - DIY

Już za chwilę rozpoczyna się adwent! Każdy kolejny tydzień przybliży nas do rodzinnych przygotować i spotkań w ukochanym gronie!
Dowiedz się więcej

Świąteczna skarpeta ze swetra - DIY

Bardzo często w naszej szafie zalegają stare, niepotrzebne ciuchy! Jak nadać im nowe życie zamiast je wyrzucać, gdy są już zniszczone i nie nadają się do noszenia? To bardzo proste!...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »