Blog

Jak zamontować lustro w łazience

2017-10-03

(0)
max-width: 283px; width: 100%;
Wiesiek Skiba, złota rączka Bricomarché

Lustro stanowi jeden z niezbędnych elementów każdej łazienki. Jest ważne nie tylko ze względów funkcjonalnych, lecz także estetycznych – odpowiednio dobrane i usytuowane potrafi optycznie powiększyć nawet niewielką łazienkę i stać się jej ozdobą. Aby bezpiecznie służyło użytkownikom, musi być jednak właściwie zamocowane.


Wielkość i kształt lustra to kwestia indywidualna. Standardowo jest ono montowane nad
umywalką, powyżej poziomu baterii, ewentualnie nad wanną. Zasada montażu jest taka, że geometryczny środek lustra powinien znajdować się mniej więcej na wysokości oczu osoby dorosłej. Oprócz tradycyjnych luster, obecnie bardzo modne są także lustra z dodatkowym oświetleniem typu LED, które nadają wnętrzom modernistycznego wyglądu. Lustra w łazience mogą stanowić integralny element mebli łazienkowych (np. szafki) lub samodzielny, zamocowany na ścianie element. W tym ostatnim przypadku spotykane są dwa rozwiązania. Lustro może być naklejone bezpośrednio na powierzchnię okładziny z płytek ceramicznych lub wklejone w przestrzeń pozostawioną pomiędzy płytkami – często w taki sposób, aby tworzyło z nimi jednolitą płaszczyznę. Oba sposoby montażu mają swoje zalety, ale również ograniczenia, o których powinno się pamiętać.Montaż lustra na płytkach

Najpopularniejszym sposobem na zamontowanie lustra w łazience jest umieszczenie go na płytkach ceramicznych, tzn. już po zakończeniu wszystkich prac, czyli przyklejeniu i wyspoinowaniu płytek. Lustro można zamocować poprzez naklejenie lub poprzez zawieszenie (dotyczy luster w osobnych ramach).

Przyklejenie lustra do płytek ceramicznych, powoduje, że wymiana lustra (np. w przypadku jego pęknięcia) wiąże się z koniecznością usunięcia nie tylko lustra, lecz także płytek ceramicznych, a to oznacza już poważny remont. Zaletą tego rozwiązania jest natomiast swoboda  w doborze wielkości czy kształtu lustra, bo wkleja się je już po zakończeniu wszelkich prac remontowych. Lustro przykleja się do podłoża za pomocą specjalnego kleju montażowego do luster dostępnego w marketach budowlanych lub silikonu neutralnego. Oba te materiały są na bazie silikonu i pozwalają uzyskać mocne połączenie z podłożem – nawet z gładką powierzchnią płytek ceramicznych. Klej nanosi się na spodnią powierzchnię lustra pionowymi, równoległymi paskami o szerokości ok. 5-10 mm, zostawia na kilka minut do wstępnego odparowania rozpuszczalnika, a następnie przykłada się i dociska lustro do ściany. Do czasu utwardzenia kleju dobrze jest ustabilizować lustro za pomocą taśm klejących, klocków lub klinów. Uwaga! Nie zaleca się stosować silikonów sanitarnych (octanowych), ponieważ czasami mogą one uszkodzić lustro (odbarwić jego spodnią powierzchnię).


Montaż lustra pomiędzy płytkami ceramicznymi

Obecnie bardzo modne jest montowanie lustra we wnęce pozostawionej pomiędzy przyklejonymi płytkami ceramicznymi. W tym przypadku powierzchnię lustra można dokładnie zlicować z powierzchnią okładziny ceramicznej, uzyskując estetyczny i nowoczesny wygląd. Ważna jest kolejność wykonania prac. Przede wszystkim należy dokładnie rozplanować rozmieszczenie płytek i wyrysować na ścianie miejsce przeznaczone na lustro, pamiętając, że wokół lustra musi być pozostawione miejsce na dodatkową spoinę. Wnęka powinna być zatem nieco większa niż samo lustro – pozwoli to na umieszczenie w niej tafli oraz na wykonanie w tym miejscu spoiny. W kolejnym kroku przykleja się płytki ceramiczne i wykonuje ich spoinowanie. Mając przyklejone płytki, wiemy już, jak głęboka jest wnęka, a wtedy możemy właściwie dobrać wielkość wkładek dystansowych, umożliwiających takie wklejenie lustra, aby połączyło się z sąsiadującymi płytkami. Często stosowane są tu przykręcane do ściany paski z cienkiej płyty OSB, wodoodpornej sklejki lub wklejone podkładki ze szkła, przygotowane przez szklarza. Do montażu we wnęce stosuje się kleje montażowe do luster na bazie silikonu lub silikon neutralny, a lustro z nałożonym klejem delikatnie umieszcza się we wnęce. Świeżo zamocowane lustro należy pozostawić na około 48 do 72 godzin, aby klej dobrze wysechł. Dopiero wówczas można wypełnić szczelinę pozostawioną wokół lustra. W tym celu krawędź lustra i płytek okleja się taśmą malarską, a szczelinę wypełnia uszczelniaczem na bazie akrylu, ewentualnie silikonem neutralnym w kolorze zaprawy użytej do spoinowania okładziny z płytek.Szukając lustra do łazienki warto dokładnie zapoznać się z ofertą sklepów budowlanych, można tam bowiem skorzystać z możliwości zamówienia lustra pod konkretny wymiar – dokładnie taki jak pasuje w naszej nowej lub remontowanej łazience.Ostatnie artykuły:

Owijane styropianowe bombki - DIY

Styropianowe kule, bardzo często spotykane w sprzedaży, pozwalają nam...

Pomysł na eko karmnik dla ptaków - DIY

Jeśli nie masz jeszcze swojego karmnika w ogrodzie, pokażemy Ci , jak w...

Wieniec adwentowy - DIY

Już za chwilę rozpoczyna się adwent! Każdy kolejny tydzień przybliży...

Zobacz także:

Owijane styropianowe bombki - DIY

Styropianowe kule, bardzo często spotykane w sprzedaży, pozwalają nam samodzielnie wykonać oryginalne bombki na choinkę. Dziś pokażemy Ci jeden z pomysłów na takie zdobienie, kule...
Dowiedz się więcej

Pomysł na eko karmnik dla ptaków - DIY

Jeśli nie masz jeszcze swojego karmnika w ogrodzie, pokażemy Ci , jak w szybki sposób zrobić eko karmnik. Jego zaletą jest to, że jest bezpieczny dla ptaków, nie niszczy środowiska oraz...
Dowiedz się więcej

Wieniec adwentowy - DIY

Już za chwilę rozpoczyna się adwent! Każdy kolejny tydzień przybliży nas do rodzinnych przygotować i spotkań w ukochanym gronie!
Dowiedz się więcej

Świąteczna skarpeta ze swetra - DIY

Bardzo często w naszej szafie zalegają stare, niepotrzebne ciuchy! Jak nadać im nowe życie zamiast je wyrzucać, gdy są już zniszczone i nie nadają się do noszenia? To bardzo proste!...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »