Blog

Jak odnowić panele podłogowe laminowane

2018-01-22

(0)

Wiesiek Skiba, złota rączka z "Dzień Dobry TVN"
Czy posadzkę z paneli laminowanych można odnowić samodzielnie?

To pytanie zadawane często przez osoby, które rozważają zakup paneli laminowanych. Doceniamy takie ich zalety, jak możliwość samodzielnego ułożenia, atrakcyjna cena czy też to, że podłogę można użytkować tuż po jej zamontowaniu. Niestety, tak jak każda używana posadzka, panele mogą się zarysować lub zaplamić i wówczas wymagają odnowienia. Wbrew powszechnie krążącym opiniom możliwa jest renowacja paneli laminowanych, chociaż w mniejszym zakresie niż drewnianych. Związane z ich odnowieniem prace z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie.

Dlaczego możliwości odnowienia paneli laminowanych są ograniczone?

Wąski zakres renowacji paneli laminowanych wynika z ich budowy. Składają się one z kilku warstw utworzonych z materiałów drewnopochodnych. Im lepszy będzie materiał, z jakiego je wykonano, tym będą bardziej odporne na uszkodzenia. Warstwę dekoracyjną paneli tworzy wielowarstwowy laminat HPL pokryty przezroczystą i bardzo mocną melaminową powłoką ochronną. Jednak nie ma ona takich właściwości renowacyjnych jak drewniane okładziny, które można wycyklinować i w ten sposób usunąć uszkodzenia takie jak rysy czy plamy.Czy da się w takim razie ograniczyć ryzyko uszkodzeń paneli laminowanych?

Przed zakupem warto sprawdzić ich parametry techniczne. Do pomieszczeń mieszkalnych przeznaczone są panele klasy ścieralności AC3 i AC4. Jednak by uniknąć zadrapań i uszkodzeń, warto wybrać panele klasy AC4 z gwarancją np.15 lub 25 letnią. Wpływ na odporność na ścieranie, zarysowania i zadrapania ma także wierzchnia warstwa chroniąca laminat. Najbardziej trwałe powłoki mogą mieć nawet kilka warstw z utwardzonej żywicy melaminowej z dodatkiem tlenku aluminium lub korundu.


Skoro paneli laminowanych nie można cyklinować, to jaki jest sposób na ich odnowienie?


Jeśli powierzchnia posadzki została zadrapana, należy sięgnąć po zestaw naprawczy do paneli laminowanych. Podstawowym składnikiem zestawu może być specjalna pasta naprawcza, którą mieszamy z lakierem barwiącym na odpowiedni kolor, i tak przygotowaną masą wypełniamy głębsze rysy. Zestaw może składać się też z bloczka z woskiem w kilku kolorach – mieszając je uzyskamy barwę odpowiadającą kolorystyce paneli. Wosk stapia się za pomocą obecnej w zestawie lutownicy, a następnie wypełnia nim rysy. Przed zastosowaniem zestawu warto jednak przemyć dwukrotnie podłogę specjalnym płynem – po takiej operacji powierzchniowe rysy zwykle ciemnieją i użycie zestawu może być zbędne. 


Czy są też jakieś inne sposoby na odnowienie paneli laminowanych?


Niewielkie ubytki np. na styku paneli i ram drzwi lub cokołów można wypełnić kitem do drewna przeznaczonym także do posadzek laminowanych. Płytkie rysy można zamarkować wypełniaczem drobnych rys, czyli tzw. markerem do drewna. Do szybkiego retuszu drobnych przetarć można wykorzystać też specjalny korektor pędzelkowy z bezbarwnym lakierem zabezpieczającym.

Ostatnie artykuły:

7 trików ułatwiających malowanie

Wiesiek Skiba,  złota rączka z "Dzień Dobry TVN"

Które żarówki są energooszczędne?

Wiesiek Skiba,  złota rączka z "Dzień Dobry TVN"

Obowiązkowe wyposażenie w każdym mieszkaniu

Wiesiek Skiba,  złota rączka z "Dzień Dobry TVN"

Komentarze (0)

Nie ma jeszcze komentarzy. Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zobacz także:

7 trików ułatwiających malowanie

Wiesiek Skiba,  złota rączka z "Dzień Dobry TVN"
Dowiedz się więcej

Które żarówki są energooszczędne?

Wiesiek Skiba,  złota rączka z "Dzień Dobry TVN"
Dowiedz się więcej

Obowiązkowe wyposażenie w każdym mieszkaniu

Wiesiek Skiba,  złota rączka z "Dzień Dobry TVN"
Dowiedz się więcej

3 pomysły na walentynkowe prezenty DIY

Święto Zakochanych zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pojawia się coroczny prezentowy zawrót głowy. Tobie też wydaje się, że wszystko już było i że kwiaty, czekoladki oraz...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »