Blog

Jak odnowić panele podłogowe laminowane

2018-01-22

(0)

Wiesiek Skiba, złota rączka Bricomarché
Czy posadzkę z paneli laminowanych można odnowić samodzielnie?

To pytanie zadawane często przez osoby, które rozważają zakup paneli laminowanych. Doceniamy takie ich zalety, jak możliwość samodzielnego ułożenia, atrakcyjna cena czy też to, że podłogę można użytkować tuż po jej zamontowaniu. Niestety, tak jak każda używana posadzka, panele mogą się zarysować lub zaplamić i wówczas wymagają odnowienia. Wbrew powszechnie krążącym opiniom możliwa jest renowacja paneli laminowanych, chociaż w mniejszym zakresie niż drewnianych. Związane z ich odnowieniem prace z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie.

Dlaczego możliwości odnowienia paneli laminowanych są ograniczone?

Wąski zakres renowacji paneli laminowanych wynika z ich budowy. Składają się one z kilku warstw utworzonych z materiałów drewnopochodnych. Im lepszy będzie materiał, z jakiego je wykonano, tym będą bardziej odporne na uszkodzenia. Warstwę dekoracyjną paneli tworzy wielowarstwowy laminat HPL pokryty przezroczystą i bardzo mocną melaminową powłoką ochronną. Jednak nie ma ona takich właściwości renowacyjnych jak drewniane okładziny, które można wycyklinować i w ten sposób usunąć uszkodzenia takie jak rysy czy plamy.Czy da się w takim razie ograniczyć ryzyko uszkodzeń paneli laminowanych?

Przed zakupem warto sprawdzić ich parametry techniczne. Do pomieszczeń mieszkalnych przeznaczone są panele klasy ścieralności AC3 i AC4. Jednak by uniknąć zadrapań i uszkodzeń, warto wybrać panele klasy AC4 z gwarancją np.15 lub 25 letnią. Wpływ na odporność na ścieranie, zarysowania i zadrapania ma także wierzchnia warstwa chroniąca laminat. Najbardziej trwałe powłoki mogą mieć nawet kilka warstw z utwardzonej żywicy melaminowej z dodatkiem tlenku aluminium lub korundu.


Skoro paneli laminowanych nie można cyklinować, to jaki jest sposób na ich odnowienie?


Jeśli powierzchnia posadzki została zadrapana, należy sięgnąć po zestaw naprawczy do paneli laminowanych. Podstawowym składnikiem zestawu może być specjalna pasta naprawcza, którą mieszamy z lakierem barwiącym na odpowiedni kolor, i tak przygotowaną masą wypełniamy głębsze rysy. Zestaw może składać się też z bloczka z woskiem w kilku kolorach – mieszając je uzyskamy barwę odpowiadającą kolorystyce paneli. Wosk stapia się za pomocą obecnej w zestawie lutownicy, a następnie wypełnia nim rysy. Przed zastosowaniem zestawu warto jednak przemyć dwukrotnie podłogę specjalnym płynem – po takiej operacji powierzchniowe rysy zwykle ciemnieją i użycie zestawu może być zbędne. 


Czy są też jakieś inne sposoby na odnowienie paneli laminowanych?


Niewielkie ubytki np. na styku paneli i ram drzwi lub cokołów można wypełnić kitem do drewna przeznaczonym także do posadzek laminowanych. Płytkie rysy można zamarkować wypełniaczem drobnych rys, czyli tzw. markerem do drewna. Do szybkiego retuszu drobnych przetarć można wykorzystać też specjalny korektor pędzelkowy z bezbarwnym lakierem zabezpieczającym.

Ostatnie artykuły:

Czym skutecznie oczyścisz nagrobki?

1 listopada zbliża się wielkimi krokami, a z nim Święto Zmarłych. Jest...

Organizer na biżuterię - DIY

Ramki dają nieograniczone możliwości aranżacyjne w domu. Dziś pobawimy...

Zobacz także:

Czym skutecznie oczyścisz nagrobki?

1 listopada zbliża się wielkimi krokami, a z nim Święto Zmarłych. Jest to okres, w którym odwiedzamy groby najbliższych, aby poprzez zapalenie świeczek i zniczy oddać cześć ich...
Dowiedz się więcej

Organizer na biżuterię - DIY

Ramki dają nieograniczone możliwości aranżacyjne w domu. Dziś pobawimy się starą, nikomu już niepotrzebną ramką. Jedynym jej wyróżnikiem jest ciekawa faktura drewna, dlatego żal nam...
Dowiedz się więcej

Najbardziej kreatywne sposoby na oświetlenie wnętrz

Oświetlenie w każdym wnętrzu odgrywa niezwykle istotną rolę. Dotyczy ona nie tylko aspektu praktycznego ale też wkładu w budowanie atmosfery panującej w pomieszczeniu oraz jego...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »