Wkłady do filtrów wodnych

Pokaż na stronie

33 produkty w tej kategorii

Sortuj

Zmień widok

Sortuj

10 20 50 100 Ofert na stronie

W naszym sklepie internetowym posiadamy duży wybór wkładów do filtrów wodnych - od sznurkowych, po piankowe lub odżelaziające. Wkłady do filtra różnią się od siebie przede wszystkim budową. Wkłady sznurkowe zbudowane są z polipropylenu, który jest w formie owiniętego na rdzeń sznurka. Ze względu na swoją konstrukcję zapewnia kilkustopniową filtrację i pozwala na zatrzymanie nawet najmniejszych zanieczyszczeń w odpowiednich warstwach filtra. Kolejnym wkładem jest filtr piankowy, który jest również skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń mechanicznych takich jak piasek, rdza czy szlam. Wielowarstwowa budowa wkładów piankowych gwarantuje wysoką wytrzymałość, dokładniejszą skuteczność filtracji oraz skuteczne uzdatnianie wody.


Posiadamy również wkłady do filtrów wodnych z węglem aktywnym, który jest skuteczny w całkowitym usuwaniu substancji chemicznych oraz chloru, które odpowiadają za nieprzyjemny smak i zapach wody. Wyróżniamy także wkłady do wody żywiczne oraz zmiękczające wodę. Wszystkie wymienione produkty cechują się doskonałą jakością wykonania z wytrzymałych materiałów, bezpiecznych w kontakcie z wodą.


Niska jakość spożywcza wody, płynącej z kranu, skłania wiele osób do zastosowania specjalnych filtrów, które mają usunąć z niej zanieczyszczenia, mogące zaszkodzić organizmowi. Co więcej, nieprzefiltrowana ciecz działa szkodliwie także na naczynia, pozostawiając na nich osad i kamień. Chcąc uzdatnić wodę, płynącą z wodociągów, warto stosować wkłady do filtra wody, które wpłyną na lepszą jej jakość. Aby to zrobić, trzeba oczywiście wybrać zarówno odpowiedni filtr do wody, jak i wkład do niego. Dlatego ważne jest rozpoznanie rodzaju zanieczyszczeń, występującego w domowej wodzie, jak i wyznaczyć sobie cel, do którego będzie się używać filtrowanej wody.


Rodzaje wkładów do filtrów do wody

Istnieje kilka rodzajów wkładów do filtrów. Niektóre z nich mają za zadanie jedynie oczyścić wodę, inne dodatkowo je zmiękczają, a czasem nawet dodają składniki mineralne, takie jak magnez.


Wkłady węglowe do filtra wody

Wkłady węglowe stanowią jedne z najczęściej stosowanych, głównie ze względu na wysoką funkcjonalność i dostępność.  Przeznaczone są przede wszystkim do usuwania z wody zanieczyszczeń organicznych, związków chemicznych, a także do poprawy klarowności wody (wyglądu, zapachu, smaku). Takie filtry mogą być produkowane z sypkiego węgla aktywnego, bloku spiekanego, a  także z węgla aktywnego, pozyskiwanego z kokosa. Ze względu na wysokie właściwości absorbujące, węgiel pochłania zanieczyszczenia, oczyszczając wodę z wolnego chloru i wszystkich substancji chloropodobnych. Tego rodzaju wkład filtra wody umożliwia uzdatnianie wody wodociągowej do wykorzystania spożywczego. Świetnie radzi sobie też z filtrowaniem zanieczyszczeń organicznych, między innymi fenolu i benzenu.


Wkłady zmiękczające do wody

Twarda woda to częsty problem, powodujący zwiększone powstawanie kamienia na naczyniach. Stanowi ona też zagrożenia np. dla pralki, gdyż twardy kamień może zablokować przepływ wody i zakłócić pracę urządzenia. Do zmiękczania wody wykorzystywane są specjalistyczne wkłady, tzw. wymienniki jonowe. Może to być np. wkład żywiczny, który zmiękcza wodę na zasadzie wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Wymiana ta następuje w trakcie przepływu wody przez wkład. Takie produkty w ograniczonym stopniu usuwają z wody także żelazo dwuwartościowe.


Wkłady odżelaziające

Są to wkłady specjalistyczne, których zadaniem jest redukcja stężenia żelaza w wodzie. Produkty te wypełnione są kompozycją złóż, regulujących odczyn wody. Wybierając wkład do zmniejszenia ilości żelaza w wodzie, warto skonsultować się ze specjalistą, który podpowie, jaki rodzaj będzie najlepszy dla naszych wymagań. Jeżeli ilość żelaza w wodzie przekracza normę zaledwie kilkukrotnie, wystarczą wkłady odżelaziające, jednak cały proces usuwania tego minerału może być kłopotliwy, ponieważ zależy też od takich czynników jak: odczyn wody czy utlenialność. Tego typu wkłady do filtra powinny być zabezpieczone przed innymi zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie, aby zawarte w nim złoża nie uległy  oblepieniu mułem czy szlamem, co mogłoby zaburzyć proces filtracji.


Wkłady sedymentacyjne

Są to wkłady, przeznaczone do usuwania z wody nierozpuszczonych w niej zanieczyszczeń. Sprawdzają się, gdy zależy nam na redukcji piasku, szlamu czy mułu. Filtr z wkładem sedymentacyjnym stanowi najczęściej pierwszy stopień uzdatniania wody, którą składają się z kilku form filtrujących. Filtry sedymentacyjne nazywane są także mechanicznymi i to właśnie nimi zabezpiecza się urządzenia, zmiękczające wodę. Wkłady sedymentacyjne mogą być wykonywane w różnych technologiach, a wśród nich wyróżniamy:


  • wkłady piankowe - wykonane są z pianki polipropylenowej. Struktura produktu wykonana jest w taki sposób, że filtrowana woda przeciskana jest przez grubą warstwę filtrującą, a znajdujące się w niej zanieczyszczenia zostają zatrzymane. Forma wkładu została tak skonstruowana, aby pozostałe na niej zabrudzenia nie wydostawały się na zewnątrz, dzięki czemu otrzymujemy oczyszczoną wodę. Wkłady piankowe zaleca się stosować w urządzeniach przezroczystych, gdyż w takich najlepiej widać, kiedy ulega on zapchaniu i konieczna jest wymiana;
  • wkłady sznurkowe - w tym przypadku materiałem wykonawczym jest sznurek polipropylenowy, wykazujący dużą odporność na różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne oraz działanie mikroorganizmów. Z polipropylenu wykonany jest sznurek, który nawinięty jest na trzpień, powodując spadki ciśnienia niższe, niż przy zastosowaniu pianki polipropylenowej, a jednocześnie zachowując wysoką skuteczność działania. Wkłady sznurkowe najczęściej wykorzystywane są w filtrowaniu wody z głównych przyłączy na jej odprowadzaniu do mieszkania lub innych obiektów budowlanych;
  • wkłady harmonijkowe - takie produkty wykonywane są z karbowanej celulozy, powleczonej poliestrem. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo niski spadek ciśnienia, dzięki cienkiej warstwie filtracyjnej, złożonej w postaci harmonijki. Takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie dużej powierzchni styku wody z powierzchnią, wychwytującą zanieczyszczenia. Wkłady harmonijkowe stosowane są zazwyczaj w przypadkach, gdy w wodzie nie ma zbyt wielu zanieczyszczeń, a te, które występują to przede wszystkim piasek, liście czy rdza;
  • wkłady siatkowe - warstwą filtrującą w tym przypadku jest nylon, a dokładniej siatka nylonowa. Wkłady często nazywane są  osadnikowymi, ponieważ zanieczyszczenia nie są zatrzymywane na warstwie filtracyjnej, a wytrącane na niej z wody.


Wkłady antybakteryjne

Do tej grupy zaliczane są wkłady, które, dzięki swojej budowie, wykazują zdolność usuwania z wody bakterii, wirusów i innych patogenów. Ich skuteczność jest ograniczona, dlatego powinny być stosowane w uzdatnianiu wody o niewielkim poziomie zanieczyszczeń. Sprawdzają się np. do oczyszczania wody spożywczej i w zabezpieczaniu innego rodzaju wkładów filtracyjnych.


Ze względu na sposób działania wkłady antybakteryjne do filtra możemy podzielić na:


  • wykonane z glinki ceramicznej - filtrują wodę mechaniczne i nie przepuszczają zanieczyszczeń, większych niż 0,3 mikrona. Charakteryzują się bardzo wysoką filtracją sedymentacyjną, powodującą, że duża część drobnoustrojów nie jest w stanie przedostać się przez warstwę filtrującą;
  • wypełnione KDF - czynnik KDF to bakteriostatyczny preparat, powodujący usunięcie lub redukcję mikroorganizmów w wodzie;
  • membrany kapilarne - działają na zasadzie mechanicznego zatrzymania drobin zanieczyszczeń większych niż 0,02 mikrona’
  • membrany osmotyczne - działają na zasadzie odwróconej osmozy, świetnie sprawdzają się w zakresie domowego uzdatniania wody;
  • żarniki UV - emitują zakres promieniowania, które uszkadza DNA organizmów. Używa się ich głównie w kompletnych lampach UV w celu mikrobiologicznego uzdatniania wody.


Jak dopasować wkład filtrujący do jego przeznaczenia?

Wkłady do filtra podzielić można na dwa główne typy: sedymentacyjne i uzdatniające. Te pierwsze oparte są na zasadzie filtracji mechanicznej, natomiast drugie oczyszczają wodę chemicznie.

Warto wspomnieć również o wkładach magnezowych, nazywanych też mineralizującymi, które dedykowane są do filtrów, mających uzdatniać wodę do picia. Korzystając z takiego wkładu, możemy przefiltrowaną wodą z kranu zastąpić kupowaną w sklepie wodę butelkowaną. Tego typu produkt nie tylko oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, ale dodatkowo wzbogaca ją w cenne dla zdrowia minerały, głównie magnez. Korzystając z wkładu mineralizującego, możemy w pewien sposób zamienić wodę z wodociągów w wodę mineralną.


Dlaczego warto filtrować wodę?

Woda z kranu w większości miejsc nie jest najlepszej jakości. Zawiera w sobie sporo chloru i różnego rodzaju zanieczyszczeń, dlatego też uważa się, że jest niezdatna do picia. Przyjęło się, że wodę, płynąca z wodociągów naleąy zagotować, a dopiero wtedy można ją spożywać. I nawet wtedy na dnie czajnika zobaczyć można po pewnym czasie osadzający się kamień. Filtrowanie wody ma za zadanie oczyścić ją, poprawić jej smak i zapach, często zmiękczyć lub wyposażyć w dodatkowe minerały. Wykorzystując odpowiednie dzbanki, wyposażone filtry z odpowiednim wkładem filtrującym, wodę z kranu możemy przetworzyć na taką, którą będzie można pić bez gotowania.


Jak często wymieniać wkłady do filtrów do wody?

Zarówno w przypadku układów filtrujących w domu, jak i stosowania czajników z filtrem, pozwalających na oczyszczanie wody, trzeba pamiętać o systematycznej wymianie wkładu do filtra. Dlaczego jest to tak ważne? Niezależnie od tego, jakiego wkładu użyjemy, im więcej zanieczyszczeń absorbuje, tym stanie się mniej przepuszczalny. W pewnym momencie może więc stracić swoje funkcje i chociaż woda wciąż będzie przez niego przepływać, proces oczyszczania nie będzie dokładny. W zależności od wyboru rodzaju wkładu do filtra warto pilnować jego systematycznej wymiany. Niektóre rodzaje wytrzymują kilka miesięcy, inne zaleca się zmieniać regularnie co 30 dni. Skuteczność wkładu do filtra do wody zależy także od tego, jak bardzo zanieczyszczona jest woda oraz jak dużo jej zużywamy.

Osoby, którym zależy na skutecznym oczyszczaniu i uzdatnianiu wody, powinny postawić na dobrej jakości wkład, dostosowany do indywidualnych wymagań. Szeroki wybór wkładów filtrów wody pozwoli nam cieszyć się lepszą jakością wody nie tylko do picia, ale też do czyszczenia czy kąpieli.

Powiadom o dostępności

Informujemy, że podany przez Państwa adres e-mail będzie wykorzystywany w celu poinformowania Państwa o dostępności wskazanego przez Państwa towaru, a także w celach marketingowych i promocyjnych towarów i usług oferowanych w sklepach Intermarche i Bricomarche. Administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w tych celach jest ITM Polska sp. z o.o. (adres: ul. św. Mikołaja 5, Swadzim, 62-080 Tarnowo Podgórne). Przysługujące Państwu prawa, wynikające z przetwarzania Państwa danych osobowych oraz dodatkowe informacje są zawarte Polityce Prywatności.