Domowe sposoby zwalczania pleśni

Drukuj

Pleśń to zagrożenie dla zdrowia wszystkich osób przebywających często w pomieszczeniu, w którym występuje. Do rozwoju potrzebuje temperatury od 4 do 54 st. C, a pożywką dla niej może być zarówno drewno, jak i płyta kartonowo-gipsowa, tkaniny, a nawet plastik. Wydzielane przez pleśń mikotoksyny są toksyczne dla organizmów żywych, do których dostają się drogą oddechową. W przypadku człowieka ich wdychanie prowadzi najczęściej do bólów głowy, podrażnienia oczu, uporczywych kaszlów, a podczas długotrwałego przebywania w pomieszczeniu z pleśnią – nawet astmy, uszkodzenia nerek, a także rozwoju nowotworu.


Jak walczyć z pleśnią?

 Aby skutecznie walczyć z pleśnią, należy przede wszystkim odkryć przyczyny jej powstawania. Główną jest zawsze wilgoć, a drugą najczęściej spotykaną – brak przewiewu. Gdy już pojawi się pleśń, nie wystarczy tylko osuszenie ścian czy wentylowanie pomieszczenia przez jakiś czas, ponieważ pleśń z pewnością wniknęła w strukturę ściany.

W przypadku jej występowania na niewielkich powierzchniach nie trzeba wzywać do pomocy specjalistów – wystarczy nabycie odpowiedniego środka do zwalczania pleśni, który pomoże ją usunąć. Zanim przystąpi się do działania, należy zeskrobać wierzchnią warstwę, co można wykonać przy użyciu szpachelki lub szczotki – powinno maczać się ją w wodzie z mydłem lub detergentem. Jednym z zalecanych sposobów jest także użycie wody wymieszanej z octem (w proporcjach 4:1). Na samym usunięciu warstwy jednak nie koniec – konieczna będzie likwidacja zarodników, które dostały się do struktury ściany oraz zabezpieczenie jej przed rozwojem kolejnych.

Dlatego niezbędna jest farba grzybobójcza. Należy przemalować nią zainfekowany obszar – substancja wniknie w strukturę i zabije istniejącą w niej pleśń oraz pozostawi warstwę uniemożliwiającą ponowny rozwój. Warto postawić na farby grzybobójcze z właściwościami hydrofobowymi – ograniczą one dodatkowo wchłanianie wilgoci. Poleca się je zwłaszcza do kuchni i łazienek, czyli miejsc, gdzie wilgoć występuje najintensywniej. Jeśli nie chcemy lub nie możemy użyć farby, można sięgnąć po środki w sprayu, którymi należy opryskać pleśń na ścianie. W tym przypadku pryskamy i niczego nie ścieramy – preparat należy pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

W obydwu przypadkach należy wykonywać pracę w rękawicach i z maseczką ochronną, aby unoszące się w powietrzu zarodniki nie docierały do dróg oddechowych. Zarówno po malowaniu, jak i pryskaniu, należy porządnie wywietrzyć pomieszczenie, tym bardziej że większość ze środków do zwalczania grzybów i pleśni bazuje na chlorze, który pozostawia po sobie bardzo nieprzyjemny zapach.


Jak zapobiegać pleśni?

Jeśli skutecznie oczyściliśmy ścianę z pleśni i nie chcemy, aby sytuacja taka się powtórzyła, należy pamiętać o profilaktyce. Przede wszystkim potrzebne są środki zaradcze przeciwko wilgoci – zależą one od konkretnej sytuacji i mogą być nimi zarówno odpowiednie ogrzewanie i wentylowanie pomieszczeń, jak również odpowiednie ocieplenie całego budynku. W każdym przypadku należy pamiętać o starej lekarskiej zasadzie – lepiej zapobiegać, niż leczyć.Polecane artykuły


Może zainteresuje Cię też